Ke zdravotním údajům Čechů se dostane kdokoliv ze zahraničí, varují Piráti

http://zpravy.idnes.cz/elektronizace-zdravotnictvi-jiri-behounek-prilepek-novela…

Legislativním procesem v tichosti prošla novela zákona, která zpřístupní zdravotní dokumentaci všech pacientů v České republice ze zahraničí. Upozornil na to zdravotnický garant Pirátů Zdeněk Hřib, který varuje před únikem dat. Autor předlohy Jiří Běhounek z ČSSD i ministerstvo zdravotnictví ale ujišťují, že bezpečnost brzy ošetří dodatečnou vyhláškou.

Varovná studie ČHMÚ: Většina podzemní vody v Česku je znečištěna nebezpečnými pesticidy. Experti je našli i ve zdrojích pitné vody

https://domaci.ihned.cz/c1-65848450-pesticidy-nici-ceskou-vodu-dokazuje-rozsahla…

V drtivé většině zdrojů podzemních vod, dokonce i v těch, které slouží k zásobování pitnou vodou, nalezli experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) významné znečištění pro zdraví člověka nebezpečnými pesticidy. Uvádí to zpráva z rozsáhlého testování podzemních vod v letech 2013 až 2016.

Mluvčí ANO Kubovičová řekla, že Babiš neumí psát na počítači. Diskuzi s odpůrci nezvládla

http://forum24.cz/video-mluvci-ano-kubovicova-rekla-ze-babis-neumi-psat-na-pocitaci…

Skupina odpůrců šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vyrazila do Kroměříže, kam podnikatel podezřelý z dotačního podvodu zajel podepisovat svou knihu O čem sním, když náhodou spím. Vyjela za ním také skupina AUVA – Babišovi odpůrci již od zavedení elektronické evidence tržeb. Bylo to setkání v mnohém mimořádné, ale jednou z nejbizarnějších situací byl střet s Babišovou mluvčí Lucií Kubovičovou.

Další kopanec ČSSD podnikatelům: Platíš nízké mzdy, jsi neschopný darebák

https://www.novinky.cz/domaci/446414-dalsi-kopanec-cssd-podnikatelum-platis-nizke…

Sociální demokraté se ve středu ústy svého volebního lídra Lubomíra Zaorálka opět pustili do podnikatelů. ČSSD bude na pondělním zasedání vlády chtít projednat zvýšení minimální mzdy na 12 200 korun měsíčně. Současná výše minimální mzdy je 11 tisíc. Kandidát na premiéra Zaorálek nešetřil slovy o neschopnosti a darebáctví podnikatelů, kteří platí nízké mzdy.

Miliardář Janeček piráty nezlanařil. Vzniká Tak jo!

https://www.novinky.cz/domaci/445937-miliardar-janecek-piraty-nezlanaril-vznika-tak…

Na politické scéně je další hnutí, které chce na poslední chvíli před volbami stmelit středopravicové strany. Říká si Tak jo! a stojí za ním Petr Bouška, který pracuje pro Demokracii 2.1 a už přes 20 let žije ve Švýcarsku. Jak Právo zjistilo, v pozadí hnutí figuruje i miliardář Karel Janeček.

Mečiar souzen nebude, jeho milosti jsou promlčeny

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/445984-meciar-souzen-nebude-jeho-milosti…

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar v souvislosti se zneužitím pravomoci veřejného činitele souzen nebude, protože je případ zneužití prezidentských amnestií promlčený. Televizi Markíza to potvrdila policejní mluvčí Lucia Mihaliková. Podle nálezu ústavního soudu se Mečiar při udělení amnestií v roce 1998 neřídil požadavkem zdrženlivosti, ale amnestie očividně zneužil.

Klaus: Prezidentem by měl být někdo z politického systému

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/klaus-prezidentem-by-mel-byt-nekdo-z-politickeho…

Novým prezidentem by se měl stát někdo z politického systému, kdo tuší o co v politice jde. Novinářům to dnes při Svatovavřinecké pouti na vrcholu Sněžky řekl bývalý prezident Václav Klaus. Předvolební průzkumy a kampaně kandidátů komentovat nechtěl. Prezidentské volby jsou naplánovány na leden 2018.

Stát jako firma. ANO posílá do sněmovny lidi z Agrofertu, jsou na kandidátkách ve většině krajů

https://zpravy.aktualne.cz/stat-jako-firma-ano-posila-do-snemovny-lidi-z-agrofertu…

Andrej Babiš říká, že chce řídit stát jako firmu. Dokazuje to i tím, že devatenáct lidí na kandidátkách hnutí ANO pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny má přímé či nepřímé vazby na Babišovu skupinu Agrofert. Vyplývá to z analýzy Hospodářských novin. Nejvíce osob s tímto profilem je v Olomouckém kraji, kde lidé z Agrofertu obsadili první tři místa na kandidátce. Hojná účast bude i v Ústeckém kraji a v Kraji Vysočina.

Zeman nasbíral podpisy pro kandidaturu. Úvahy, že by z boje o Hrad odstoupil kvůli zdraví, jeho mluvčí vyvrací

https://archiv.ihned.cz/c1-65840980-zeman-ma-pro-kandidaturu-podpisy-uz-sesbirane…

Miloš Zeman už má dostatek podpisů lidí pro to, aby se v zimě příštího roku znovu ucházel o prezidentský post. Hospodářským novinám to potvrdil senátor a šéf Strany práv občanů Jan Veleba, který se v Zemanově znovukandidatuře angažuje. "Zcela určitě můžu říct, že to splněno je," řekl Veleba.

V Mexickém zálivu roste mrtvá zóna, stopy vedou k producentům masa

http://zpravy.idnes.cz/mexicky-zaliv-zona-smrti-znecisteni-produkce-masa-fwr-…

Studie amerických ochránců životního prostředí ukazuje, že velkochovy hospodářských zvířat ve velké míře přispívají ke znečišťování světového vodstva. Producenti masa a na ně navázaní pěstitelé krmných plodin ročně vypustí do přírody miliony tun škodlivého materiálu. V Mexickém zálivu už kvůli tomu vznikla gigantická mrtvá zóna.

Svět zbrojí. Země své peníze pumpují do armád

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/svet-zbroji-zeme-sve-penize-pumpuji-do…

Filipínský prezident Duterte hodlá naverbovat 40 tisíc nových vojáků. Američané po pěti letech poprvé navýšili rozpočet na obranu. Haiti chce obnovit armádu, kterou před dvaceti lety rozpustilo. Ve světě rostou výdaje na zbrojení kvůli strachu z teroristů, Ruska či Severní Koreje.

Nevěděli jsme o tom, neschválili bychom to. Seznam couvá, pravdivost webů hodnotit nebude

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/seznam-couva-vboji-sdezinformatory-vedeni…

Seznam.cz zmírňuje podmínky pro reklamní službu Sklik, která měla připravit dezinformační servery o peníze. Informoval o tom výkonný ředitel Michal Feix. Vedení společnosti prý o záměru nevědělo. Kdyby ano, neschválilo by ho.