Zachrání Birke Sobotku nebo ho odstraní?

Politický pád České strany sociální demokracie (ČSSD) je prakticky nevyhnutelný. Ať už bude výsledek nadcházejících parlamentních voleb jakýkoliv, Bohuslav Sobotka neúspěch strany zřejmě neodvrátí a stejně vyhrají Andrej Babiš a Miloš Zeman. Za oponou se ale do strany pomalu vracejí lidé z období předsedy Jiřího Paroubka a místopředsedy a lobbisty Jaroslava Tvrdíka, ve které Sobotka vkládá největší naděje. Ti mu mohou zároveň ublížit.

V České republice se silně zakořenila pročínská lobby okolo Jaroslava Tvrdíka, která chce ovládnout opět ČSSD. Tvrdík byl sice po vytunelování Letiště Praha a ČSA politicky odepsán, jenže jeho kamarád Jan Birke mu našel nový smysl života – chuany. „Potkal jsem v Sociální demokracii dnes již velkého životního přítele, jmenuje se Honza Birke. Dnes je to starosta města Náchod, poslanec za Sociální demokracii. Honza Birke žil na začátku devadesátých let v Číně, zastupoval tam jednoho z českých výrobců, a když tento výrobce zkrachoval, tak váhal, jestli se má vrátit domů nebo zůstat v Číně, zůstal v Číně, potloukal se tam různě a zažil velká dobrodružství, o kterých strašně rád vykládá…My jsme spolu dělali v Lidovém domě, já jsem byl volební manažer Sociální demokracie, Honza byl ředitelem kabinetu tehdejšího šéfa Sociální demokracie. On organizoval aktivity např. mezi Sociální demokracií a Čínskou komunistickou stranou, o Číně mi dlouho vykládal, do Číny mě dlouho lákal, já jsem na to neměl moc času…Pak jsme spolu domluvili, že se půjdeme podívat, vzal mě tam několikrát, mě se Čína zalíbila, Čínu jsem si zamiloval, začal jsem tam jezdit sám…Přivedl mě k tomu můj přítel a našel jsem tam to, co od práce a života čekám,“ řekl v březnu 2016 lobbista Tvrdík v rozhovoru s Martinem Veselovským pro DVTV.

Birke byl šest let angažován ve vedení Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, v roce 2014 předal prezidentský post komory právě Tvrdíkovi a přesunul se do role předsedy dozorčí rady. Nejenže teď dostal úkol zachránit ČSSD před volební porážkou, chce být také místopředsedou strany a přivézt ČSSD „zpátky na vrchol.“ Sobotka o jeho jmenování do záchranné pozice řekl, že „má potřebný drive.“

Shodou okolností, když Birke oznámil kandidaturu na post místopředsedy strany, objevil na scéně bývalý předseda ČSSD, Birkeho bývalý šéf, Jiří Paroubek s myšlenkou návratu do politiky. Tvrdík, Birke a Paroubek by tvořilo silné pročínské jádro Sociální demokracie, která se právě za dob předsedy Paroubka zavázala k novým pravidlům mezinárodní politiky a novému světovému uspořádání, jinými slovy k reformě států BRICS.

Pokud má ČSSD pomoci zpátky ke slávě Jan Birke, nabízí se několik otázek. 1) Čínská lobby se silně usadila na Pražském hradě a dělá vše proto, aby Miloš Zeman kandidoval na prezidenta v roce 2018. Jenže Zeman by Sobotku „odstranil“ při první příležitosti a i členové ČSSD vnímají, že Zeman uzavřel dohodu s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Může tedy Birke Sobotkovi opravdu pomoct anebo ho pomůže zničit? 2) Dostane Birke za své případné úspěchy nějakou odměnu? 3) Je tohle začátek ovládnutí ČSSD silným pročínským jádrem?

Foto: OSIV/Wikimedia

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články