Experti tvrdí, že video s popravou egyptských křesťanů bylo natočeno ve studiu

Vlna videí Islámského státu s vraždami zajatců šokují celý svět a jsou využívána k šíření strachu a nenávisti. Jejich původ je ale dosti pochybný. Experti se totiž shodují - tato videa jsou natáčena přes zelené plátno někde ve studiu. Nově se to týká i videa s popravou 21 egyptských koptských křesťanů, které vyvolalo egyptské bombardování Libye a volání po mezinárodním zásahu v zemi. 

Experti našli v pětiminutovém klipu několik anomálií. Podle americké stanice Fox News byla část videa natočena přes zelené plátno a pozadí bylo přidáno později. „Manipulace jejich videí s vysokou produkcí se stalo běžnou,“ tvrdí Veryan Khanová, ředitelka organizace Terrorism Research & Analysis Consortium. Vraždy se podle Khanové staly ve studiu a pozadí bylo z jiného místa pravděpodobně v Zálivu v Sirtě.

Podle Khanové je nejjasnější chybou postava hlasatele. Je daleko vyšší než moře ze všech vzdáleností a jeho hlava je neúměrná. Teroristé ve filmu jsou vysocí 2,1 metru a stojí zhruba 0,6 metru nad svou obětí. To vše nasvědčuje tomu, že vraždy se odehrály ve studiu.

Tvrzení Khanové potvrdila i režisérka horových filmů Mary Lambertová. Ta rychle vyvodila, že video bylo upraveno. „Záběry, které jeví známky manipulace, jsou ty s vysokými teroristy a trpasličími křesťany,“ řekla. „Záběry teroristů zblízka na pláži jsou s největší pravděpodobností green screen,“ dodala.

Podivné osvětlení a stíny v lednovém videu s japonskými rukojmími naznačuje, že Islámský stát využívá pro své videa filmové triky. Experti tehdy také vyvozovali, že video muselo být nahráno ve studiu. Tímto se nám nabízí otázka: Kde jsou tato videa ve skutečnosti natáčena?

Zdroj: Al-Alam
Foto: Al-Alam

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články