Venezuelská pravice chce odstranit prezidenta a změnit ústavu

Poté, co byl do čela Argentiny zvolen neoliberální korporátní prezident Mauricio Macri, stejný problém se řítí do Venezuely. Pravicová strana MUD získala v parlamentních volbách 107 křesel, zatímco socialistická koalice GPP jen 55. Pravicová opozice vedená bohatými podnikateli parlament ovládla po 14 letech kvůli zhoršující se ekonomické situaci v zemi.

Největším problémem země jsou nízké ceny ropy a vysoká inflace. Ještě než se ceny ropy držely vysoko, vláda obviňovala supermarkety a obchodníky napojené na opozici z toho, že mají plné sklady zboží, ale prázdné regály v obchodech a Západní média nedostatek zboží přirovnávala k situaci v tzv. východním bloku v 80. letech.  

I když jsou venezuelské volby jsou považovány za jedny z nejspravedlivějších na světě, už před volbami MUD odmítla podepsat slib, že výsledky voleb uzná. Volební systém začala náhle vychvalovat až poté, co volby vyhrála. Vítězství označila za „velkou výhru pro demokracii.“ Volby byly považovány za pochybné také v Evropě, když několik evropských deníků otisklo otevřený dopis, který prezidenta Nicolase Madura obvinil ze zneužití moci a demokratických ideálů spojených se západní politickou kulturou a využití podvodných taktik, dopis podepsali prezident Španělska Mariano Rajoy, britský premiér David Cameron, francouzský premiér Manuel Valls, generální tajemník Evropské rady Thorbjørn Jagland, bývalý španělský prezident Felipe González, bývalý brazilský prezident Henrique Cardoso a bývalý prezident Chile Ricardo Lagos. GPP svou porážku uznala.

Pokud by MUD získala dvoutřetinovou většinu, což nezískala, její prioritou by bylo odvolání z funkce socialistického prezidenta Nicolase Madura prostřednictvím národního referenda. Zástupci MUD se také nechali slyšet, že udělají změny Ústavy z roku 1999. „Začneme zachraňovat seperaci moci, abychom Venezuelanům vrátili právo mluvit, právo vybrat,“ řekl mluvčí MUD Luis Manresa. Generální tajemník jedné strany z koalice Henry Ramos ústavu dokonce napadl. „Jsme parlamentem ústavy z roku 1961, což byla civilizovaná ústava. Tato je katastrofa. Tuto ale používáme a musíme ji změnit. Lidé čtou jen úvod, který je plný dobré vůle. Každý je z toho šťastný, ale pak vytváří zákony, které jsou proti centralizované moci. Musíte tuto ústavu přečíst, abyste pochopili impulzy megalomana Huga Cháveze,“ řekl.

Pokud pravicová opozice ovládne parlament, zemi hrozí privatizace a poškození práv původních obyvatel. Se současným rozložením křesel v parlamentu se prozatím žádné velké změny konat nebudou a opozice se uchýlí jen k provokacím. Situaci to v každém případě nijak zvlášť nezlepší.

Zdroje: VenezuelanalysisTelesur
Foto: Telesur

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články