Turecké volby: AKP vyhrála parlamentní většinu, objevují se zprávy o volebních podvodech

Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyhrála předčasné parlamentní volby absolutní většinou navzdory předvolebním průzkumům, které nazančovaly, že strana v žádném případě parlamentní většinu nezíská. AKP volby vyhrála se 49,3 procenty hlasů, do parlamentu se dále dostala kemalistická CHP se 25,4 procenty, nacionalistická MHP se 12 procenty a prokurdská HDP s 10,8 procenty. AKP získala 315 křesel v parlamentu, zbývající strany dohromady 245. Je tedy velice pravděpodobné, že bude změněna ústava země, turecký premiér Ahmet Davutoglu už naznačil, že prosadí prezidentský systém vládnutí.

Proč ostatní strany, které se dostaly do parlamentu, dostaly tak málo hlasů, je záhadou. Podpora AKP oproti předchozím volbám neklesla, průzkumy její podporu odhadovaly na 49 procent. Klesla podpora ostatních stran, protože voliči favorizovali menší strany. Z tohoto důvodu AKP získala parlamentní většinu a nemusí sestavovat koalici. Co přesně stálo za poklesem ostatních stran, je nejasné.

Podivné také je, že ačkoliv volby sledovalo 300 organizací z Evropy, objevují se zprávy o volebních podvodech. Podle zprávy tureckých médií předsedající volební komisaři v některých provinciích žádali členy volebních komisí podepsat nevyplněné dokumenty o volebních výsledcích, které měly být vyplněny až při přepočítávání hlasů. Portál deníku Evrensel uvedl, že podepsané prázdné dokumenty týkající se tří volebních uren v jedné vysoké škole v Adaně byly anulovány na základě žádosti právní komise prokurdské strany HDP ve městě. Provinční šéf strany CHP Bulent Nuri Cavusoglu zveřejnil fotografii prázných dokumentů a řekl: „Zjistili jsme, že nevyplněná zpráva byla podepsána zástupci politických stran před zahájením počtu hlasů na vysoké škole Pumakkale. Tyto informace stále dostáváme.“

Obavy před volebími podvody se CHP obávala už několik týdnů před volbami. Strana upozorňovala, že se z volebního seznamu ztratily statisíce jmen. Poradce strany Erdal Aksünger řekl, že oproti červnovým volbám chybí v seznamech 672 tisíc jmen. „Když odečteme zhruba 200 tisíc lidí, co možná umřeli, stále se nemůžeme dopočítat 472 tisíců. Na druhou stranu, na seznam bylo přidáno 422 tisíc dalších. Tohle je zajímavé a je to potřeba vyšetřit ve jménu bezpečnosti voleb,“ řekl. 

Podle zprávy agentury Dogan šéf komise v Základní škole Yavuze Selime v provincii Batman Kerim Tekin byl odvolán z funkce poté, co se objevovaly stížnosti, že říká voličům, koho mají volit. Další zpráva, tentokrát deníku Meydan, uvádí, že Kemal Sahin, starosta města Goynucek v provincii Amasya tvrdil, že svůj hlas hodil do urny už den před volbami, čímž porušil volební pravidla. 

Objevily se také zprávy, že policie v jihovýchodní provincii Adiyaman dostala nařízeno zabránit členům občanskoprávní organizace Oy ve Ötesi vstoupit do volebních místností. Mluvčí iniciativy Sercan Celebi řekl, že provládní média volala po uvěznění jejích členů pro „vazby na několik teroristických skupin.“

Další zprávy uvádějí bitky ve volebních místnostech. Činitel volební komise ve městě Sanliurfa byl převezen do nemocnice poté, co jej napadli stoupenci AKP. Ve stejném městě pak bylo při dalších incidentech zraněno šest lidí.

Jiný metr při pořádání voleb byl zvolen v Diyarbakiru, občané zde museli házet hlasy do uren pod dozorem zvláštních jednotek policie vyzbrojené automatickými zbraněmi. V dalších čtvrtích města stála před volebními místnostmi obrněná auta.

Zprávy také uvádějí, že v provincii Trabzon volební komisař AKP volil osmkrát. Objevily se také záběry, na kterých členové AKP v Adiyamanu platí voličům hotovost za hlasy.

Korunu celému podvodu nasadil volební analytik prokurdské strany HDP. Turecký volební úřad (YSK) dle něj oznámil volební výsledky ještě před doručení hlasů do provinčního centra ve spoustě regionů Istanbulu. Výsledky se dle něj přepočítávaly ve školách, kde probíhaly volby, a ne v Konsolidačních centrech YSK.

Zdroje: 

http://anfenglish.com/news/around-300-international-observers-will-follow-the-election-tomorrow

http://ufilter.blogspot.cz/2015/10/opposition-concerned-about-vote-rigging.html

http://www.todayszaman.com/national_abundant-claims-of-vote-rigging-on-election-day_403100.html

http://www.todayszaman.com/national_reports-of-security-violations-threats-overshadow-elections_403101.html

http://anfenglish.com/news/akp-s-polling-clerk-voted-eight-times

Foto: Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články