Tiskové prohlášení k velké mapě dezinformátorů na YouTube

Vážené vydavatelství Economia,

touto cestou si dovolujeme reagovat na Váš článek na serveru Aktuálně.cz s názvem „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící lži, vládne jí jeden kanál,“ který byl zveřejněn dne 27. dubna 2017.

Žijeme v době, kdy je třeba kriticky přemýšlet a individuálně vyhledávat informace, protože existuje informační monopol s milionovými prostředky přebírající zprávy z obřích zpravodajských agentur, který tvoří mnohdy se zkreslenými informacemi obří mediální trh. S Vámi možná sdílíme stejnou myšlenku – lidská mysl je snadno ovlivnitelná, je tedy nutno bojovat s falešnými zprávami a je třeba, aby ve zpravodajství převažovaly pravdivé informace a jakékoliv emoce se držely stranou. Jenže, jak může existovat svobodná společnost, když se profesionální novináři systematicky navážejí do klíčového článku demokracie, tj. občanské společnosti?

Jak si máme vyložit fakt, že na základě youtubového kanálu serveru NWOO.org jste vytvořili interaktivní mapu vazeb mezi kanály, tím máme na mysli metodu „ten odebírá kanál toho, tudíž je toho součástí? “ Tato metoda propojování vazeb je velice špatná. Jakýkoliv marketingový expert Vám totiž poradí, že když, a to se bavíme o jakékoliv sociální síti, získáte jeden „lajk,“ nebo „odběr,“ je minimálně slušnost mu to oplatit stejnou měrou. Takhle totiž fungují sociální sítě. YouTube je pouze nejpopulárnější platformou pro nahrávání videí a jejich vkládání na weby. Proto si tito lidé navzájem odebírají kanály. Uvedu příklad: Co kdyby si založila kanál na YouTube Česká televize a přihlásila se k odběru jednoho Vámi zmiňovaného kanálu? Bude taky zařazena do této „ sítě?“ Tyto vazby absolutně nic neznamenají.

Ve zmíněném článku dále uvádíte: „Dezinformační videokanály spojují témata jako válka na Ukrajině, v Sýrii, konspirační teorie nebo kritika tradičních médií, nejčastěji veřejnoprávní České televize. Dávají také prostor představitelům radikálních stran a jejich akcím či demonstracím.“ Tato formulace zní manipulativně, protože mainstreamová média též spojují úplně ta samá témata. Zatímco tito „dezinformátoři“ mají podobný pohled na stejné věci, média hlavního proudu mají sice opačný názor, ale pohled na stejnou věc mají úplně stejný.

Na tuto „interaktivní mapu“ jsme se dostali, dle mého názoru, chybně. Ať už je tento krok účelový, nebo ne, odebírání kanálu na YouTube s ohledem na vazby nic neznamená. S webem NWOO.org nemáme nic společného. Jana Korála osobně neznám, nikdy jsem se s ním nesetkal, několikrát jsme jen prohodili pár slov online. Navíc s ním nesouhlasím ve spoustě věcech. To samé platí i pro web AC24 Ondřeje Grejšla, jehož internetové chování je dle mého názoru podezřelé. A ano, spolupracoval jsem s panem Petrem Černým s České nezávislé televize, díky jiným pohledům na věc jsem tuto spolupráci s radostí ukončil a udělal za ní tlustou čáru. Co se týče manipulativního webu Aeronet, o něm jsme se od začátku zmiňovali skepticky a negativně.

Je tedy vážně politování hodné, že jste na do této interaktivní mapy zařadili i naše dva youtubové kanály, Česká občanská agentura a wertyzreport, které sice obsahují jisté důkazy o spolupráci s panem Černým, buď pro Českou nezávislou televizi nebo Rádio Ubuntu, a také překlady z jiných kanálů a proruských webů, na podstatě informací to nic nemění – pravda se může objevit i na opačné straně barikády. Nic to také nemění na věci, že videokanály jsou doplňkovou součástí našeho webu a pokud chce někdo video sdílet, má volnou ruku.

Mohu také doložit, že má občanská mediální operace je placena výhradně z mé vlastní kapsy a z anonymních příspěvků. Nikdy jsme neobdrželi žádné dotace, granty, příspěvky a ani pomoc od státních orgánů, politických subjektů nebo jiných neziskových organizací. Od roku 2008 vše z drtivé většiny platím z vlastní kapsy a věnuji tomu enormní množství času. Označit náš web za „ruskou propagandu“ je tudíž nepodložené tvrzení, které nelze nijak dokázat. Serióznímu médiu plném novinářských profesionálů nepřísluší takové škatulkování. Očerňujete tím nejen celou občanskou společnost, stanovujete tím nebezpečný precedent do budoucna. A to nezmiňuji fakt, že ukazováním prstem na protipól mainstreamových informací poškozuje jméno celé vaší organizace.

Na závěr bych jen položil otázku: Máme to brát jako strach o ztrátu informačního monopolu? Cítí se mediální trh ohrožen? Nebo to bere jako ohrožení novinářského ega ze strany občanské společnosti? A vůbec, dokáže mainstreamový svět někdy přiznat vlastní chyby?

 

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Jiří Hubáček
www.wertyzreport.cz

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články