Část Syrizy požaduje ovládnutí řecké centrální banky

V záplavě informací o řecké krizi byl hodně hluboko zahrabána jedna zajímavá zmínka – podle článku v britském deníku chce velká frakce vládnoucí strany Syriza vyhlásit v zemi nouzový stav a použít Lisabonskou smlouvu proti Evropské centrální bance. To ale odmítá premiér Cipras a i už bývalý ministr financí Jaris Verafoukis. Taková zmínka se objevila ve článku Ambrose Evanse Pritcharda na serveru britského listu Daily Telegraph.

Pritchard s odkazem na zdroje uvnitř Syrizy uvedl, že Řecké Ministerstvo financí namísto přijetí zabavených vkladů na účtech přezkoumává možnosti ovládnutí bankovního systému, aby zabránilo uzavření jakékoliv banky Evropskou centrální bankou. Vládní činitelé si ale uvědomují, že by to vedlo ke konfliktu s úřady EU. Postoj Syrizy je v této fázi takový, že jedinou obranou proti hegemonické síle je bojovat partyzánskou válku.

„Tvrdé jádro strany – ačkoliv ne pan Veroufakis – požadují pád guvernéra Stournarase, přesluhujícího favorita bývalé konzervativní vlády. Chtějí usadit nový tým, takový, který je ochoten využít tajné rezervy centrální banky a v krajní nouzi provokativně tisknout eura…Napřed musíme sehnat klíče od jeho kanceláře. Musíme obnovit stabilitu systému, s pomocí nebo bez pomoci ECB. Máme kapacitu pro tisk dvacetieurových bankovek,“ řekl jeden zdroj.

Taková akce by vyžadovala vyvolání nouzového stavu dekretem a na několik měsíců ovládnout Bank of Greece. Podle činitelů byl musela také následovat žádost směřovaná Evropskému soudu o potvrzení legality v rámci krizových provizí Lisabonské smlouvy a také žaloba na ECB za obcházení závazků týkajících se udržení finanční stability vyplývajících ze smlouvy.

Rozkol uvnitř strany značí také odstoupení ministra financí Varoufakise, který odstoupil po nátlaku věřitelů.. Varoufakis chtěl po vzoru Kalifornie zavést paralelní měnu a u vyjednávání zastával razantnější postoj než premiér Cipras. Cipras po vítězním referendu oznámil, že se žádné paralelní měny zavádět nebudou. 

Zdroj: Telegraph

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články