Fotografie mrtvých civilistů po ruském útoku v Sýrii se začaly objevovat ještě než vzlétly stíhačky, tvrdí Rusové

Jak funguje válečná propaganda jsme se v případě Sýrie dozvěděli už několikrát. I když propaganda poslední měsíce utichala, s ruskou vojenskou intervencí opět nabírá na obrátkách. Když Rusko provedlo první nálety, organizace Bílé helmy okamžitě roznesla obrázky mrtvých civilistů následkem útoku. Tvrdila, že zemřelo 33 civilistů, z toho tři děti a jeden dobrovolník. Jenže se ukázalo, že fotografie už byla použita jinde přinejmenším 25. září 2015.

Organizace Bílé helmy (The White Helmets) vystupuje jako zastánce míru v Sýrii, ve skutečnosti sdílí fotografie a záznamy, které už byly někde použity. Členové této organizace jsou napojeni na Avaaz, který je plný lidí pracujících pro nevládní organizace miliardáře George Sorose. Avaaz byla také mezi prvními stránkami, kde se spustila petice pro vojenskou intervenci v Sýrii.

K propagandě se vyjádřil i ruský prezident Vladimír Putin. Během schůze Ruské rady pro lidská práva se vyjádřil následovně: „Co se týče zpráv, které tvrdí, že trpí civilní populace, na takové informační útoky jsme připraveni. První zprávy o civilních obětech se objevily dokonce dříve než naše letadla vzlétla.“ Rusko dále požádalo média, aby pečlivě ověřovala informace přicházející ze Sýrie. 

Propaganda okolo války v Sýrii má zajímavý vývoj. Když v roce 2011 začínaly vykonstruované nepokoje, média poslouchala sociální sítě a považovala je za důkaz. Jenže když se na přelomu let 2012 - 2013 ukázalo, že většina záznamů a fotografií pochází odjinud, ke zveřejněným záběrům začala říkat: „Autenticitu nelze ověřit.“ Teď se vracejí zpět na začátek.

Zdroj: RT

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články