Stropnický přihazuje do nepodložených spekulací o ruské intervenci v Sýrii, důkazy nejsou žádné

31. srpna rozšířil izraelský server Ynet spekulaci, že ruská armáda zahájila vojenskou intervenci v Sýrii. Západní média, posedlá anti-ruskou hysterií, se příběhu hned ujala a začala brát jako důkazy fotografie islámských teroristů napojených na Al-Kájdu, video ze syrské televize, kde zazněla ruština, a fotografie lodí převážející vojenský materiál. K tomu se začalo spekulovat, jak se může změnit hra.  Ynet uvedl, že do Sýrie začnout přijíždět ruští piloti a budou létat se stíhačkami a vrtulníky a bombardovat cíle Islámského státu a Západní opozice. Zpráva o dodávkách stíhaček MIG do Sýrie už probíhá médii měsíc, pokud je pravdivá, což je pravděpodobné, je logické, že někdo musí syrské piloty s nimi naučit lítat. Zpráva odkazující na západní diplomaty se jeví jako podvod. Rusové nikdy nepřiznají, že mají v Sýrii poradce, brát jako důkaz fotografie islámských teroristů, kteří proklamují íránskou a ruskou invazi v Sýrii už od roku 2012, je dosti neprofesionální.

Aby toho nebylo málo, do spekulací se přidal český ministr obrany Martin Stropnický. Herec z Národního divadla, který nejspíš aspiruje o prezidentské křeslo po Miloši Zemanovi, často opakuje tisková prohlášení NATO a využívá Islámský stát k nároku na získání více peněz pro Ministerstvo obrany. Ohledně ruské intervence Stropnický přišel s absolutně směsným prohlášením: „Chceme si to ověřit, je to poměrně významná zpráva. Já jsem o tom mluvil ráno s některými našimi speciálními útvary. Ty to ověřují. Je dost pravděpodobné, že tomu tak je," řekl. Jenže zároveň dodal, že letecké údery na pozice Islámského státu nejsou řešením. „Může pomoct, kdyby se třeba ruské stíhačky, abych mluvil jasně, účastnily společných náletů, určitě to zkomplikuje Islámskému státu život. Ale nepřinese to žádoucí řešení." Stropnický asi zapomněl, že sám tohle provádí Američané a jejich arabští „spojenci.“ Do tohoto protikladu se dostal i v Číně prezident Miloš Zeman. Ten uvedl, že by chtěl, aby protiteroristické jednotky, jejichž zřízení chce prosadit v Radě bezpečnosti OSN, byly takovými letouny - ať už pozorovacími nebo bojovými - vybaveny. Oba dva asi zapomněl, že se tohle v Sýrii už děje - akorát bez schválení rady bezpečnosti OSN. A proč se tedy o tom s ruským prezidentem Vladimírem Putinem vybavoval, když údajně Rusové už válčí?

7. června zasáhly Stropnického dům v pražském Suchdole čtyři zápalné lahve. Ta, která se při dopadu nerozbila, podle policie obsahovala „hořlavou směs.“ Tento incident Stropnický popsal slovy: „Značí to, že svou práci dělám dobře.“ Zatčen byl o pár týdnů později rusky mluvící „anarchista.“ Celý příběh se ale rozpadl, když se zjistilo, že „anarchista“ byl dopaden na základě pachové stopy z jiného případu. K činu se odmítl přiznat. Podle policie se „anarchista“ mohl účastnit útoku na pražskou restauraci Řízkárna. Důkazy tedy nemají žádné. Populární herec a čím dál více nepopulární politik zmizel na pár týdnů ze scény a nastalo velké ticho.

O ruské vojenské akci má Stropnický důkazy asi takové, jaké má o rusky mluvícím „anarchistovi.“ Žádné. Vojenský úder v Sýrii by nebyl obvyklým ruským krokem. Kdyby začali Rusové útočit na pozice islámských teroristů, mohlo by se jim to vymstít na Kavkaze. Bylo by dosti podivné, kdyby Rusové opakovali Afghánistán, Američané a NATO dávali zbraně na boj proti Rusům. Z tohoto pohledu je pro Rusko lepší dodávat jen vojenský materiál, snažit se přijít k diplomatickému řešení a zesměšnit západ. Kdyby Rusové chtěli zničit Islámský stát jako takový, dávno by vyvolali mezinárodní skandál a zveřejnilidůkazy o západní podpoře této organizace. Prozatím ale dodávají zbraně a snaží se na svou stranu získat Egypt, Saúdskou Arábii a Turecko. Hraje se tedy velká geopolitická hra. 

Dokud neuvidím pádné důkazy, a ne ty od zkorumpované syrské opozice, takovým zprávám nemůžeme věřit. 

AKTUALIZACE 4. 9. 2015 14:40: Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že spekulace o ruském zásahu jsou „předčasné.“

Zdroje: Ynet, Novinky.cz, Aktuálně.cz, iDnesHospodářské noviny
Foto: Wikipedia

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články