Prezident Evropského parlamentu obviněn z blokování vyšetřování LuxLeaks

Evropští zelení poslanci obvinili prezidenta Evropského parlamentu Martina Schulze z toho, že blokuje práci výboru vyšetřujícího krácení daní, aby ochránil politiky namočené v daňovém skandálu - prezidenta Evropské komise Jeana Clauda Junckera a šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema.

26. listopadu Parlamentní konference prezidentů rozhodla neprodloužit mandát zvláštního výboru, který vyšetřuje daně. Místo toho konference souhlasila s vytvořením nového zvláštního výboru pro daně se šestiměsíčním mandátem. Výbor TAXE byl vytvořen po skandálu Luxleaks. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo dokumenty, které ukazují, že více jak 300 nadnárodních společností uzavřelo v Lucembursku dohody o snížení daní z příjmu v době, kdy byl Juncker ministr financí a premiér. 25. listopadu Evropský parlament přijal zprávu TAXE o praktikách velkých podniků v Evropě. 

Prezident Strany zelených Philippe Lamberts v prohlášení řekl, že Schulz využívá procedurální triky, aby zabránil prodloužení zvláštního parlamentního výboru pro vyšetřování daní. „Více se zajímá o ochranu politiků přímo zapojených ve skandálu, jako jsou Jean-Claude Juncker a Jeroen Dijsselbloem, než aby jeho parlament hrál roli ve vyšetřování největšího daňového skandálu v historii Evropské unie,“ řekl. 

Mluvčí daňové politiky Zelených Sven Giegold dodal, že jakékoliv oslabení mandátu nového výboru povede k další zbytečné byrokracii a zpoždění. „Současný návrh o mandát od prezidentů EPP a politických skupin S&D je totálně nepřijatelný a poníží nový výbor do role informačního nástroje. Pokud nebude podpora investigativního mandátu, obnovíme naši snahu o vyšetřovací výbor,“ řekl.

O novém mandátu pro výbor TAXE bude Konference prezidentů jednat 2. prosince.

Zdroj: Euractiv
Foto: Evropský parlament

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články