Odhaleno: Jak Saúdská Arábie uplácí média

Po přezkoumání depeší Saúdského Ministerstva zahraničí organizace Reportéři bez hranic (RSF) uvádí, že Saúdská Arábie platí média a zakazuje reportérům pracovat v zemi, aby nevypadala špatně.

Nevládní organizace cituje několik příkladů z od roku 2010, kdy se Saúdská Arábie poohlížela po financování mediálních publikací od Íránu po Senegal.

V roce 2011 saúdská ambasáda v Londýně např. zvažovala financování televize Wesal Farsi TV (dnes Tawhid), sunnitského Íránce, který oponoval vládě Teheránu. Výměnou za měsíční příspěvky a jmenování saúdského zástupe do rady ředitelů televizní stanice měla reagovat na kritiku Saúdské Arábie v íránských médiích.

Depeše také odhalují, jak některé mediální organizace samy oslovily saúdské představitele. RSF cituje příklad afghánského mediálního centra Spogmai. Jeho šéf v roce 2009 požádal o peníze na vytvoření zpravodajského webu, novin, magazínu a televizní stanice, které by byly protiváhou afghánským médiím, které financoval Írán.

Uplatit se ale některá média nedala. Saúdská Arábie se opřela do listu Financial Times kvůli jeho „lžím.“ Království na protest vyhodilo ze země reportéra novin a uzavřelo v Rijádu jeho kancelář. Dále požadovala omluvu, žádala objektivní zpravodajství a zvažovala žalobu.

Saúdský režim také uplácel novináře. Ambasáda v Berlíně platila pěti německým reportérům měsíčně 7500 euro za to, že budou psát o režimu pozitivní články. Saúdové tím reagovali na kampaň izraelské ambasády v Berlíně, která spolupracovala s německými médii.

Depeše WikiLeaks byly vydány 19. Června. Saúdská vláda své občany okamžitě varovala, aby dokumenty nesdílely na sociálních sítích, protože mohou být zfalšované.

Zdroj: RT
Foto: Reuters / Muhammad Hamed

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články