RT a Lesin jsou oběťmi gangsterské války ruských oligarchů

Když ruská zpravodajská stanice RT, dříve známá jako „Russia Today,“ byla před více jak deseti lety založena, hrnula se na ni chvála za nabídku zpráv a komentářů blokovaných Západními komerčními stanicemi jako jsou CNN a vládou dotované stanice jako BBC, Al-Jazeera a Deutsche Welle.

Zájem o stanici vyjádřilo široké spektrum komentátorů, stanice dokonce dostala pochvalu od tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která propagandistické mašinérii USA nařídila vyhrotit hru proti Rusům a Číňanům.

RT byla založena vrchním mediálním poradcem ruského prezidenta Putina Michailem Lesinem v roce 2005. Lesin byl také Putinovým ministrem médií a multimilionářem s pozemky v Beverly Hills. Na počátku RT prezentovala názory často opačné od Západních televizí, zvláště, když se kritizoval Pentagon, Wall Street a izraelská politika. Asi okolo roku 2010 se začaly věci měnit, a to zvláště v RT America, která má stanice ve Washingtonu, New Yorku, Los Angeles a Miami. Oligarchové v exilu, nepřátelé Putina a Lesina, začali na RT zesilovat tlak. Jeden z těchto oligarchů, Vladimír Gusinsky, bývalý šéf obrovského ruského mediálního impéria MM nebo Media Most, dokázal zvláště rozvrátit její washingtonskou stanici. Hlavní platformy stanice byly poskytnuty komentátorům nakloněným Georgi Sorosovi a jeho spojencům. Jedním z nich byl Thom Hartmann, který se přestěhoval do Washingtonu z Portlandu, aby uváděl televizní program ze studií RT dva bloky od Bílého domu.

Začátkem roku 2014 se stalo, že dvě její moderátorky, Liz Wahlová a Abby Martin, kritizovaly v přímém přenosu Putinovy politiky. Wahlová rezignovala živě ve vysílání poté, co zaútočila na ruskou akvizici Krymu. O pár měsíců později odešla také reportérka RT London Sarah Firth, jako důvod také citovala Krym. Před jejími odchody ruští oligarchové v exilu zajistili, aby RT zakázala nebo omezila jisté osoby, které často na stanici vystupovaly.  Mezi nimi byli Alex Jones, Paul Craig Roberts, Webster Tarpley, Daniel Estulin a několik dalších amerických a zahraničních novinářů, kteří byli považováni za příliš velké kritiky Obamy a Putina.   

Začátkem listopadu 2015, když už RT padal rating, Lesin na příkaz z Moskvy odcestoval z Los Angeles do Washingtonu, aby tyto problémy vyřešil. Lesinova dcera sloužila jako šéfka stanice RT America.

5. listopadu byl Lesin nalezen mrtev v pokoji hotelu Dupont Circle Hotel ve Wasingtonu. Předčasně bylo řečeno, že zemřel na infarkt. Nicméně Washingtonský Úřad koronera uvedl, že konečné výsledky pitvy nebudou známy dříve jak v únoru 2016. WMR se od zdrojů uvnitř RT dozvěděl, že Lesin byl otráven na příkaz ruských mediálních oligarchů v exilu, kteří našli úkryt v Tel Avivu a Londýně, a že jeho vraždu provedli agenti spojovaní s Mosadem. Lesinovo tělo bylo přepraveno do Los Angeles, kde byl pohřben.

Když bylo nalezeno Lesinovo tělo, obvyklý anti-ruský propagandistický kroužek ve Washingtonu a New Yorku se z jeho smrti pokusil obvinit Putina a ruskou tajnou službu. Lesin pracoval ve jménu ruské vlády, když se pokoušel situaci v RT vyřešit. Lesin také čelil volání jistých členů Kongresu, zvláště senátora Rogera Wickera, po auditu jeho financí.Kvůli zapojení izraelských občanů v jeho smrti Washingtonská Metropolitní policie zaujala svůj tutlací mód, jako tomu bylo např. u přítelkyně reprezentanta Garyho Condita, který se svou přítelkyní sdílel tajné infromace z doby před útoky z 11. září 2001.

Lesinova smrt vyústila v tradiční byznys. Stanice pokračuje ve vysílání osob, které opakují slova Demokratické strany Obamovy administrativy a Demorkatického národního výboru. K Hartmannovi se v RT připojil demokratický stoupenec a fanoušek George Sorose Ed Schultz, který dříve přišel o práci v MSNBC. Na RT má také vlastní pořad bývalý moderátor CNN Larry King.

Lesin dostal také nařízeno, aby RT odvrátil od kurzu další CNN nebo MSNBC. Zpravodajství RT je nerozlišitelné od jejích komerčních a vládou dotovaných konkurentů jako jsou Al-Jazeera (americká stanice bude letos v dubnu vypnuta), Public Broadcasting System, One America News, BBC a France 24.

Článek vyšel 25. ledna na serveru Wayne Madsen Report.

Foto: Wikimedia

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články