Jeden z hlavních propagandistů syrské války konečně vystopován, v Sýrii nebyl 15 let

Ruská vojenská intervence v Sýrii opět oprašuje slávu Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR), kterou vede Syřan Rami Abdul Rahman se sídlem v britském Coventry. Muž, který stránkách SOHR zveřejňuje informace o úmrtí civilistů v syrské válce, byl vystopován ruskou stanicí RT. Rozhovory prvně odmítal, tvrdil, že ho „snaží zabít, “pak ale reportérovi stanice řekl v Kazachstánu pár slov. V Sýrii nebyl 15 let a prý zná všechny aktivisty.

Novináři se napřed Rahmana snažili najít u něj doma v Coventry. V sídle SOHR nebyl k zastižení, do telefonu řekl, že šel nakupovat a tvrdil, že je nebezpečné se scházet za denního světa na rozhovor, protože se ho „snaží zabít.“ Rahman pak odcestoval do Kazachstánu na konferenci a po dlouhém váhání se na konec rozhodl poskytnout reportérům pár vět.

Rahman byl tázán, zda osobně zná stovky lidí, kteří podle jeho slov pracují pro SOHR v Sýrii a zda jim věří. „Znám všechny aktivisty pracující pro SOHR,“ odpověděl. Když byl ale tázán, kdy naposledy navštívil Sýrii, odpověděl, že to bylo před 15 lety. „Znám některé aktivisty přes přátele. Tato organizace bere jen nové členy po šestiměsíční zkušební době a kandidát musí být znám někomu z organizace nebo být věrohodným vnějším kontaktem,“ popisoval.

Reportéři se Rahmana bohužel nezeptali na to, kdo organizaci financuje. Tohle bylo řečeno v článku New York Times v roce 2013. NYT tehdy uvedl, že organizaci financuje Rahmanův obchod s oblečením a „malé dotace od Evropské unie a jedné evropské země, kterou odmítl identifikovat.“ Nejnemovanou zemí by mohla být Velká Británie, protože Rahman se osobně několikrát setkal s britským ministrem zahraničí Wiliamem Haguem v kancelářích ministerstva v Londýně. NYT také uvedl, že když v roce 2000 Rahman utekl ze Sýrie, britská vláda jej po poskytnutí azylu přemístila do Coventry.

SOHR funguje od roku 2011 jako propagandistické médium syrské opozice. Aktivisté, kteří Rahmanovi posílají videa a fotografie ze Sýrie, byli totiž několikrát přistiženi, jak falšují videa a fotografie, aby přivolali do Sýrie mezinárodní pomoc.

Zdroje: RTNew York Times
Foto: AFP

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články