Propagace prezidenta králem hazardu vede na Jižní Moravu

Všechna česká mainstreamová média jsou vesměs kritická vůči prezidentu Miloši Zemanovi, přičemž sám prezident kritizuje veřejnoprávní média a média miliardáře Zdeňka Bakaly na každém rohu. V České republice se ovšem najde jedno mainstreamové médium, které Zemana vychvaluje do nebes a pronásleduje na každém kroku – server Parlamentní listy. Zemanův prostor na tomto serveru je až moc podezřele velký.

Uprostřed hysterie okolo „propagandy cizích států“ mainstreamová média nejčastěji označují za propagandu ruského státu čtyři servery: AC24, Aeronet, ruský státní Sputnik a Parlamentní listy. Ačkoliv u prvních dvou jmenovaných můžeme opravdu spekulovat, za jakým účelem lidé stojící za těmito weby vyvíjejí takové snahy dezinformovat společnost, Parlamentní listy jsou jistým způsobem specifické.

Zemana mediálně podporuje král hazardu

V roce 2015, kdy do vydavatelství Our Media vstoupila společnost WCV World Capital Ventures Cyprus Limited (dále už jen „WCW Cyprus“) se sídlem na Kypru, pod kterou spadá česká sázkový gigant Synot miliardáře Iva Valenty, se server Parlamentní listy změnil na bulvární politický clickbait podporující Zemana a útočící na „pražskou kavárnu.“ Valenta se podobný model pokouší vytvořit i na Slovensku. Vydavatelství Our Media vlastní z půlky Valenta a z půlky Valentova WCW Cyprus.

Jak jsme zjistili, změna v redakční politice serveru možná nebude náhodná. Senátor Ivo Valenta je nejenže názorově blízko Miloši Zemanovi, je také propojen s jeho poradci a můžeme ho nepřímo spojit se Zemanovou myšlenkou výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Když Valenta v září 2016 odmítal, že on sám nemá nic společného s vydáním Zemanovy knihy rozhovorů, kterou vydalo a propagovalo jeho nakladatelství Olympia, člověk se opravdu mohl jen pousmát. Byl to senátor Valenta, kdo se v červnu přinesl láhev padesátiletého koňaku na Pražský hrad při příležitosti oslav padesátých narozenin Zemanova poradce Martina Nejedlého, ten je považován za jednoho z nejmocnějších hráčů české politiky. Vedle Valenty se na oslavě objevili také lobbisté Jaroslav Tvrdík a Mirek Topolánek, šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta, neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer, ministr vnitra Milan Chovanec, tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, bývalý pražský primátor Pavel Bém, šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (o té později), šéf ČEZ Danel Beneš, ruský velvyslanec v Česku Alexander Zmejevskij, ředitel zahraničního odboru prezidentské Hynek Kmoníček a odvolaný šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Na to, že byl Valenta týdeníkem Euro hodnocen jako 34. nejbohatší Čech s odhadovaným majetkem 5,9 – 8,2 miliardy korun, se na první pohled jeví velice nenápadně a nezávisle. Ve skutečnosti je ovšem velice záludný a zákeřný člověk snažící se ovlivňovat dění v pozadí. V březnu 2004, kdy Valenta vlastnil uherskohradišťský fotbalový klub FC Synot, se na veřejnost dostaly policejní odposlechy pořízené v prostorách tamního stadionu, na kterých Valenta diriguje sportovního ředitele klubu Jaroslava Hastíka k uplácení rozhodčích. O přestávce měl Valenta Hastíkovi říct: „Jardo, zdá se mi, že černoprdelník tlačí káru Spartě. Chtělo by to tam skočit za ním dolů a pocentrovat to.“ Valenta byl odsouzen ke čtyřměsíční podmínce a pokutě 350 tisíc korun jen jako ukázkový příklad, velké ryby českého fotbalu namočené v tehdejší aféře stále v asociaci působí. Fotbalová korupční kauza ale ukázala, jaký má charakter.

Zemkovi

Valenta se po odsouzení fotbalového klubu FC Synot zbavil, bývalý majitel Jan Řezník přivedl klub ke krachu a pak jej prodal Zdeňku Zemkovi, dalšímu nenápadnému miliardáři z Uherského Hradiště. V roce 2007 Zemek plánoval, že přivede Valentu zpátky do fotbalu. „Myslel jsem, že budeme třeba čtyři majitelé, ale zatím jsem sám…A proto jsem přesvědčoval pana Valentu, jehož znám nejméně patnáct let,“ řekl tehdy novinářům. Zemek vlastní FC Slovácko do dnešního dne.

V prosinci 2016 vydal Synot tiskové prohlášení o tom, že Valenta a Zemek uzavřeli dohodu o spolupráci v různých oblastech podnikání:

„Ano, shodli jsme se, že začneme spoluprací v České republice, kde jsme vycházeli z konkrétních návrhů představenstev dceřiných firem našich skupin a na jejich doporučení zastřešujeme spolupráci těchto firem společným memorandem. Pokračovat ale chceme i jednáním s managementy našich zahraničních společností. Pro budování takovéto spolupráce vytváří dnes podepsané memorandum faktický rámec,“ zkonkretizoval výsledky setkání obou podnikatelů podnikatel a senátor Ivo Valenta.

Memorandum hovoří o spolupráci v období tří let. Navazovat na něj budou konkrétní obchodní smlouvy jednotlivých společností mj. v oblasti médií, IT, lázeňství, kopané i v charitativní činnosti obou podnikatelů. „Jednotlivé společnosti spolu spolupracovaly do jisté míry i dosud. Společně jsme však našli další možnosti, které mohou být pro nás vzájemně prospěšné a prospěšné mohou být také celému regionu Slovácka a Zlínského kraje,“ vysvětloval Ivo Valenta, majitel společnosti SYNOT.

Zemek podniká hlavně v železářství, dopravě, lázeňství a v solárních energiích. Pod Zemkův holding Z-Group spadají Válcovny Trub Chomutov, Železárny Veselí, Železárny Hrádek a Poldi Kladno, dále vlastní ČSAD Vsetín, ČSAD Karlovy Vary, ČSAD Plzeň a Lázně Darkov. Solární energie Zemkovu rodinu mohou přivést až do vězení, protože synové Zdeňka Zemka, Alexandr a Zdeněk jsou obviněni ze solárních podvodů společně se výše zmíněnou šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou.

Zemkovy elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově údajně obdržely licence na provoz na základě falešných revizních zpráv. Vitásková měla podle soudu zastavit jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Vitásková byla nepravomocně odsouzena na 8,5 roku vězení, oba dva bratři 7,5 roku.

Drebitkovi

To ale není vše. Do solárního impéria rodiny Zemků patří také firma D.Z. Sun, s. r. o. se sídlem ve Veselí nad Moravou, kde provozuje solární elektrárnu. Kromě Zdeňka Zemka a jeho syna Alexandra jsou dalšími jednateli manželé Drebitkovi, záhadní stavitelé kanálu Dunaj-Odra-Labe. Zda Zemkovy peníze stojí za Drebitkovou firmou DOE Europe, která se chce výstavby kanálu propagovaného prezidentem Zemanem za každou cenu zúčastnit, je záhadou. Nicméně Zemkův holding Z-Group financoval aktivity Mecenášského klubu Triga Drebitkovy manželky Ivy, jehož čestným členem a zakladatelem je bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, jak vyplývá z webových stránek klubu.

FOTO: Na stránkách mecenášského klubu Triga nalezneme logo Z-Group miliardáře Zdeňka Zemka

V obchodním rejstříku figuruje ještě jméno „Joseph Drebitko“ se stejným trvalým bydlištěm jako Josef Drebitko (patrně jde o stejnou osobu, Drebitko v roce 1968 emigroval do Francie). Joseph Drebitko byl v letech 2004 – 2006 členem představenstva Z-Group a v letech 2004 – 2009 členem představenstva Železárny Hrádek.

Není ani divu, že právě Senát ČR, jehož je Ivo Valenta členem, zaštiťuje aktivity neziskovky NMWA, kterou Iva Drebitko založila.

FOTO: Senát ČR zaštiťuje aktivity neziskovky, kterou založila Iva Drebitko. Vazba manželů Drebitkových na senátora Valentu může být daleko větší

Jak se Drebitko v roce 2014 dostal do letadla s prezidentem Milošem Zemanem směr Čína, se tak stává jasnějším:

1) Drebitko byl jako předseda představenstva Activ, a. s. vyfocen v pražské restauraci Hergetova cihelna v rámci podnikatelského setkání po boku generálního manažera pivovaru Lobkowitz Williama E. Lobkowitze, Lobkowitz se zdá se objevuje také na fotografiích klubu Triga. Tyto pivovary teď ovládá čínská CEFC lobbisty Jaroslava Tvrdíka. Ten má blízko k Zemanovým poradcům.

2) Manželé Drebitkovi jsou jednatelé firmy D.Z. Sun, s. r. o. miliardáře Zdeňka Zemka. Josef Drebitko působil v představenstvech společností spadajících pod Zemkův holding Z-Group, který financoval také neziskovku Ivy Drebitko. Zemek je velmi blízký miliardáři Ivu Valentovi, ten má blízko k prezidentovu okolí a jeho média vynášejí prezidenta Zemana do nebes.

3) Pokud se definitivně uzavře chomutovská solární kauza zahrnující šéfku Energetického regulačního úřadu, nabídne se otázka, zda Drebitkovi při práci pro Zdeňka Zemka na Alenu Vitáskovou někdy narazili. Vitásková byla pozvána na padesátiny Zemanova poradce Martina Nejedlého.

4) Podnikatelský výlet do Číny v roce 2014 zorganizovala Tvrdíkova Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Tvrdík má hodně blízko k Zemanovu okolí.

Titulní foto: Wikimedia

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články