Jeden z mozků útoků v Paříži byl znám úřadům až moc dobře, před dalším útočníkem Turecko varovalo Francii hned dvakrát

Jak to, že Francie nebyla před pátečnímu útoky varována? Tuto otázku už není nutné nadále pokládat, protože zse ukázalo, že země byla před atentátníky varována. Jeden z údajných mozků pátečních útoků v Paříži byl podle zpráv belgický občan Abdelhamid Abaaoud, který bojoval v Sýrii pod označením „moderátní rebel.“ Po krátkém zkoumání jsme přišli k jasnému názoru - jeho jméno bylo až moc dobře známo všem zpravodajským službám. Sám totiž byl na titulní straně magazínu Islámského státu, kde se chlubil džihádem v Evropě. Před dalším atentátníkem dokonce Turci Francii varovali dvakrát.

Abaaoudův původ není znám, zprávy médií se navzájem odporují, některé uvádějí, že je marockého původu. Sám pochází z bruselského předměstí Molenbeek, odtud také pochází další podezřelý, Salah Abdeslam. Abbaoud byl velice dobře známý radikál a řezník. Například v tomto videu natočeném na mobilní telefon, patrně ze syrského Aleppa, belgičtí džihádisté hážou těla syrských vojáků do masových hrobů. Na videu je Abaoud jasně identifikovatelný.

Francouzská státní televize France24 v lednu tohoto roku dokonce o něm zveřejnila reportáž. „Je nepřítelem veřejnosti č. 1. Sedmadvacetiletý Abdelhamid Abaaoud, muž, který dal rozkazy pro provedení útoků v Belgii. Běžně svolává do svaté války další lidi, dokonce rekrutoval vlastního bratra, třináctiletého. V neděli ráno policie provedla v jeho domě razii, říká, že je mozkem džihádistické sítě, která byla minulý týden rozbita, zatčeno bylo 13 lidí.“

Tento terorista také poskytl rozhovor magazínu Islámského státu Dabiq. Ve svém únorovém rozhovoru řekl: „Alláh si mě vybral, abych odjel do Evropy terorizovat křižáky, kteří vedou proti muslimům válku.“ Dabiq ještě na titulní straně uvedl: „Dabiq měl nedávno příležitost zpovídat Abu Umara al-Baljikiho (Abdelhamida Abaaouda) - mudžahýda, kterého za jeho džihád v Belgii pronásledují západní tajné služby.“

Jeho mobilní telefon je údajně řecký. Podle vyšetřování ze začátku tohoto roku byla jeho stopa ztracena v Řecku. Ukázalo se také, že dva další útočníci z Paříže přišli do Evropy přes Řecko jako uprchlíci.

Francie také věděla o dalším útočníkovi. Turecko oznámilo, že v prosinci 2014 a červnu 2015 upozornilo Francii na Ismaela Omara Mostefaie, který se odpálil přes stadionem Stade de France. 10. řína 2014 Turecko dostalo od Francie žádost o informace o čtyřech podezřelých, když během vyšetřování úřady identifikovaly pátou osobu, Mostefaie, Francie o informace o něm požádala až po pátečních útocích. 

Zdroje: YouTube, LiveLeak, RTTodaysZaman

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články