Podpora pro TTIP v Německu klesá, a tak přichází Obama...

Ještě než do Hannoveru zavítal americký prezident Barack Obama na setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou, studie provedená pro Bertelsmannovu nadaci ukázala, že jen 17 procent Němců věří, že Transatlantická investiční úmluva (TTIP) je pro zemi dobrá. Před dvěma lety bylo číslo 55 procent větší. V USA TTIP schvaluje jen 18 procent dotázaných, téměř půlka dotázaných ale o dohodě moc nevěděla.

A tak přicestoval Obama. V Hannoveru se sešly desítky tisíc lidí (oficiální čísla nejsou známa a neoficiální se liší podle média, které čtete), aby Merkelové a Obamovi řekly, že o TTIP nemají zájem. Šlo už v pořadí druhou obrovskou demonstraci v Německu, která vyjadřovala odpor. I když Merkelová celkem zřetelně řekla, že TTIP musí být uzavřena do odchodu Obamy z Bílého domu, což je hodně nepravděpodobné, Německé Ministerstvo financí se podmínkám smlouvy tvrdě staví.

„Američané se chtějí držet své myšlenky „Buy American.“ "To nemůžeme přijmout. Nechtějí otevřít své veřejné tendery evropským společnostem,“ řekl německý ministr ekonomiky Sigmar Gabriel. „Pokud se Američané budou držet této pozice, dohodu o volném obchodu nepotřebujeme. A TTIP selže,“ dodal.

Kromě vyjednávací arogance USA německé vládě zřejmě také vadí tajnosti okolo. Proto nedávno podala v USA oficiální protest.

Zdroje: Telesur, Reuters, Euractiv
Foto: Mehr Demokratie/Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články