Nord Stream? Proti je sedm zemí a Mirek Topolánek

Sedm evropských zemí se postavilo ruským plánům zdvojnásobit kapacitu plynovodu do Německa, server EurActiv uvedl, že se země obávají poškození zájmů Evropské unie a rizika destabilizace Ukrajiny. Server ve své zprávě dodal, že proti vybudování plynovodu Nord Stream lobboval v Evropské komisi bývalý český premiér Mirek Topolánek, který sám řídí propagaci jednoho plynového projektu.

Sedm evropských společnosti podepsalo v září s ruskou společností Gazprom dohodu o rozšíření plynovodu Nord Stream do Německa. 26. listopadu byl k podpisu do Bulharska, České republiky, Estonska, Řecka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska a Slovenska poslán dopis, který má vyzývat k debatě o této věci na summitu EU. Podle serveru Euractiv dopis nepodepsaly Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko. Bulharský premiér dokonce řekl: „Dopis nepodepíšeme z těchto důvodů: Stále se domnívám, že plynové centrum v Bulharsku, které by také přijímalo zkapalněný plyn, je projektem s velkým potenciálem. Upřednostňuji Nord Stream a centrum v Bulharsku. Nikdo mě nemůže přesvědčit, že další zdroj plynu je pro mou zemi špatný,“ řekl Boyko Borissov.

Euractiv dále uvedl, že proti plynovodu Nord Stream v Evropské komisi loboval bývalý český premiér Mirek Topolánek, který v současnosti velí propagaci projektu plynovodu Eastring. Ten má spojit střední a jihovýchodní Evropu. Topolánek přinesl Komisi dokumenty, které ukazují, že rozšířením plynovodu povedou ruské trubky jen do Německa (přes Nord Stream I, Nord Stream II a plynovod Yamal). Dokumenty naznačují, že plánované obejítí Ukrajiny povede k nestabilitě v zemi. 

Do Moldavska, Rumunska, Bulharska, Makedonii a Řecka se ročně nedostane 5 miliard kubických metrů plynu. Rumunsko a Bulharsko to zavede do nevýhodné pozice ve vyjednáváním s Ruskem. Topolánek také argumentoval, že Nord Stream musí být v souladu s povinnostmi třetího energetického balíčku.

Zdroj: Euractiv
Foto: Euractiv

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články