Izraelský premiér čelí ve Španělsku zatčení kvůli Flotile svobody

Brutální útok izraelské armády na Flotilu svobody v roce 2010 mohou ve Španělsku odnést izraelští představitelé. Španělský soud navrhl vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanyahua a sedm bývalých a současných vládních činitelů, pokud vstoupí do země.

Mezi obviněnými mají být bývalý ministr zahraničí Avigdor Liberman; ministři obrany Moshe Ya'alon a Ehud Barak, bývalý ministr zahraničí Eli Yishai, bývalý ministr tajných služeb Dan Meridor, portfej Benny Begin a bývalý šéf Námořnictva Eliezer Marom. Všichni tvoří výbor ministrů, který rozhoduje o klíčových problémech.

Izrael kvůli kroku španělských úřadů zuří. Mluvčí Ministerstva zahraničí Emmanuel Nachson prohlásil: „Považujeme to za provokaci. Pracujeme na zrušení. Doufáme, že bude brzy konec.“

V roce 2010 skupina aktivistů naložila několik lodí humanitární pomocí a snažila se prolomit izraelskou blokádu Gazy. Izraelská armáda zastavila většinu lodí, komanda vrthla jen na Mavi Marmamu, což vyústilo v 10 mrtvých. Izraelská armáda tvrdila, že šlo o sebeobranu.

ZdrojJpost
Foto: Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články