Nepřímé financování Panama Papers je záležitostí naší zahraniční politiky, přiznalo Americké Ministerstvo zahraničí

Poté, co únik tzv. Panama Papers zkritizovala kvůli financování Nezávislého konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) limitovaná operace NSA/CIA WikiLeaks a ruský prezident Vladimír Putin, Americké Ministerstvo zahraničí bylo přinuceno přiznat, že financování takových projektů je záležitostí americké zahraniční politiky.

I když má ICIJ spoustu podivných sponzorů, centrem zájmu se stal jen projekt Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), který dostává finance od americké vládní USAID a nadací Open Society George Sorose. A právě na tohle byl tázán mluvčí Amerického Ministerstva zahraničí Mark Toner.

Toner financování OCCRP ze strany americké vlády přiznal a prohlásil, že USA financovaly a budou nadále financovat takové organizace, které provádějí „nezávislou, investigativní žurnalistiku,“ aby odhalily korupci, což zapadá do americké zahraniční politiky…„Je základním kamenem naší zahraniční politiky podporovat organizace, které jdou proti korupci,“ řekl.

Ministerstvo ale zároveň vyloučilo, že by za úniky stály právě USA, i když je to víc než zřejmé, protože všechny organizace, které ICIJ financují, přerozdělují jen peníze někoho jiného – jsou prostředníkem v transakcích mezi státem a miliardáři financovanými subjekty a občanskoprávními organizacemi. Místo toho některá americká média z úniků obvinila ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Zdroje: Telesur, Washington Post

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články