První varování: Úřad vlády ČR se měl přimlouvat u podnikatelů za uzavírání účtů u čínských bank, nechyběl ani komunistický lev

„Do Česka míří čínský bankovní gigant a Úřad vlády kvůli tomu zapomněl, čí je.“ Těmito slovy začíná článek 28. vydání týdeníku Respekt s názvem „Lev s rudou hvězdou nad čelem.“ Divadlo okolo vstupu čínských investic do České republiky v rámci projektu Hedvábné stezky, který ve skutečnosti může znamenat čínský Marshallův plán, nabírá na nových obrátkách, když se ukázalo, jak vypadalo počáteční Memorandum porozumění mezi Úřadem vlády ČR a Průmyslovou a komerční bankou Číny (ICBC). Krom toho, že Úřad měl zvýhodnit čínskou banku, na obálce memoranda se objevil také státní znak komunistického Československa.

Memorandum porozumění je neveřejné, takže nelze z oficiálních zdrojů zjistit, čemu ve vlastně Úřad vlády zavázal. Jeho podepsání bylo vyjednáno v prosinci 2015 při návštěvě obří české delegace v Číně a podepsáno bylo letos v červnu při návštěvě českého prezidenta Bohuslava Sobotky v Číně. Dokument podepsal za českou stranu tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády a Sobotkův muž pro Čínu Tomáš Prouza. Sobotka sám chce, aby se z České republiky stalo čínské finančnictví v Evropě.

„V memorandu mezi ICBC a českou vládou – jehož text sepsala čínská strana – se kancelář premiéra zavazuje k tomu, že bude pobízet české podniky, aby si u české pobočky ICBC „otevřely účet“, aby hledaly úvěr právě u této banky, a stejně tak Úřad vlády slibuje, že ICBC „pomůže dokončit její žádost o zřízení pražské pobočky“. Číňané se evidentně moc nezatěžovali historickými formalitami a dokument opatřili státním znakem dávno neexistujícího komunistického Československa. Jejich verzi textu, včetně lva s rudou hvězdou na titulní straně, poté rozeslal výše zmíněný Tomáš Prouza k vyjádření ministerstvům financí a zahraničí a také do ČNB. Mezi posledními dvěma institucemi a Úřadem vlády se ihned rozhořel spor,“ uvedl Respekt.

FOTO: Přední strana memoranda porozumění mezi Úřadem vlády ČR a bankou ICBC. Je na ni uveden státní znak Československa

Memorandum vyvolalo podle magazínu pozdvižení mezi právníky na Ministerstvu zahraničí. „Memoranda jsou mezi českými státními institucemi a zahraničními ekonomickými subjekty podepisována zcela výjimečně; jde zejména o významné investory a partnery jako Volkswagen nebo Foxconn“, popisuje jeden z důvodů rozruchu v oficiálním vyjádření na dotazy Respektu ministerstvo zahraničí. Ministerstvo pak Úřadu vlády doporučilo, aby zmírnil několik formulací a zdůraznilo, aby byl dodržen právně nezávazný charakter dokumentu. Ministerstvo dokument ale i tak schválilo.

Respekt dále uvedl, že postup Úřadu vlády zkritizovali také činitelé České národní banky, kteří jej zároveň označili za „skandální.“

„Bankéři považovali příslib české vládní pomoci ICBC s žádostí o licenci za nepřijatelný pokus zvýhodnit čínskou firmu na úkor jiných. „Od záměru Úřadu vlády takové memorandum uzavřít jsme se důrazně distancovali,“ dává těmto informacím oficiální formu mluvčí centrální banky Marek Zeman. „V licenčních řízeních přistupujeme ke všem žadatelům rovně a nestranně bez jakéhokoli preferenčního zacházení,“ dodává Zeman.

Tomáš Prouza, signatář memoranda s ICBC v druhé polovině června, tato slova komentuje ujištěním, že kabinet rozhodně nesměřoval k žádné protekci pro čínskou stranu. Do ČNB prý Prouza dokument poslal proto, „abychom zajistili, že nic v něm nebude vnímáno jako zásah do nezávislosti ČNB a do licenčního řízení“. Na otázku, proč se úřad premiéra vůbec vkládal do ambice čínské banky otevřít si tu pobočku, ačkoli tohle je v rukou centrální banky, Prouza odpovídá, že „memorandum se nijak nedotýká licenčního procesu“. Sám premiér se drží obecné floskule, že úkolem jeho úřadu je „mít přehled o všech memorandech“ podepisovaných na jeho cestách, a podrobnosti směřuje na Tomáše Prouzu.

Prouza tvrdí, že v podepsané verzi memoranda se vláda k žádnému lobbingu ve prospěch čínské banky nezavazuje a komunistický lev z něj zmizel. Memorandum ovšem oficiálně zveřejněno nebylo, takže nelze tato tvrzení ověřit.

Tato zpráva je varováním pro všechny, kteří čínské investice v ČR obhajují, že ve skutečnosti půjde o věc „něco za něco“, která může vézt až k totálnímu podlézání. Stejně nebezpečné jsou pak i lobbistické aktivity Jaroslava „Jary LuftJardy“ Tvrdíka a jeho Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, která má zdá se silné kontakty na Pražském hradě a v ČSSD.

Dále čtěte:

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články