Lobbování v Evropské Unii vládnou mega-korporace

Nejnovější analytická zpráva Transparency International uvádí, že většiny lobbistických schůzek zahrnujících evropské komisaře se zúčastnili korporátní manažeři. Evropská unie uvádí počet lobbistických schůzek každého půl roku.

Od prosince 2014 do června 2015 proběhlo 4318 schůzek, které navštívila většina vysokých činitelů EU, 75 procent z nich proběhla s korporátními lobbisty, 18 procent s nevládními organizacemi a 2 procenta s místními úřady.

Mezi nejaktivnější lobbisty patří Google, General Electric a Airbus. Každá společnost se zúčastnila minimálně 25 schůzek. Google a General Electrics mají v Bruselu jedny z nevyšších lobbistických rozpočtů, obě společnosti ve výši 3,5 milionu eur.

Je nutno ale dodat, že ohlášování lobbistických zájmů je laxní. I přes tzv. Transparentní registr lobbisté nemusejí ohlašovat nic, pokud sami nechtějí. S registrem odmítlo spolupracovat spoustu konzultantů a firem, protože to není povinné. Vrchní lobbista v Bruselu Daniel Guegen nedávno prohlásil, že „celá věc je zbytečná.“

V registru je 7908 organizací, politická rozhodnutí chce ovlivnit nebo změnit 4879 z nich. Nejvíce peněz každý rok utratí Exxon, Shell a Microsoft, jejich rozpočty se pohybují v rozmezí 4,5 – 5 milionů eur.

Zdroj: AcclaimedNews
Foto: AcclaimedNews

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články