Manipulace tureckých voleb

Pozorovatelé Evropské rady a OSCE kritizovali zmanipulované turecké volby, které se konaly 1. listopadu 2015. S ohledem na turecké členství v NATO se nikdo z nich neopovážil učinit jakékoliv závěry o nelegitimitě zvolených zástupců.

„Volební kampaň se potýkala s nerovností a v jistých apspektech se strachem,“ uvedl Andreass Gross, šéf delegace Parlamentního sněmu Evropské rady.

„Násilí a jihovýchodě země, který je převážně kurdský, mělo na volby těžký dopad a nedávné agrese a zatýkání kandidátů a militantů, převážně Lidové demokratické strany (HDP), jsou zdrojem obav, protože zúčastněným stranám bylo bráněno provádět kampaň,“ prohlásila Margareta Cederfeltová, šéfka delegace Parlamentního sněmu OSCE. „Pro řádný demorkatický proces by se kandidáti měli při organizování svých kampaní cítit svobodní a voliči by měli cítit, že mohou volit v bezpečí.“

Ve skutečnosti:

  • Spousta občanů nemohla oznámit svou kandidaturu, protože neukončili povinnou vojenskou službu, nebo byli shledáni vinnými z řady přestupků, které stojí na dlouhém seznamu špatného chování
  • Odvedenci, studenti vojenských škol a občané v dočasné vazbě nemohli volit
  • Byla umlčena opoziční média: velké deníky jako Hurryiet a Sabah a televiziní stanice ATV byly napadeny gangstery placenými vládnoucí stranou; novináři a tiskové společnosti byly vyšetřovány kvůli obviněním z podpory terorismu nebo pomluvy prezidenta Erdogana; byly zablokovány webové stránky; poskytovatelé digitálních služeb vypnuli spousty televizních stanic; tři z peti národních televizních stanic se nakláněly k vládnoucí straně; další televizní stanice, Bugun TV a Kanalturk byly uzavřeny policií
  • Saúdská Arábie utratila 7 miliard dolarů na darech, aby Erdogan získal podporu voličů
  • 128 politických služeb levicové strany HDP bylo napadeno gangstery pracujícími pro prezidenta Erdogana. Několik kandidátů a jejich personál bylo zbito. Bylo zničeno víc jak 300 kurdských podniků. Byly zatčeny desítky kandidátů HDP a během kampaně poslány do vazby.
  • Více jak dva tisíce vládních oponentů bylo během volební kampaně zabito, buď teroristickými činy, nebo vládní represí mířenou na PKK. Několik vesnic na jihovýchodě země bylo částečně zničeno tanky.
  • Mezinárodní pozorovatelé byli požádáni, aby opustili sedm volebních stanic a občanští pozorovatelé schválení politickými stranami měli vstup zakázán.
  • Strop deseti procent hlasů pro vstup parlamentní strany do parlamentu omezuje politický pluralismus a systém využitý pro určení početu křesel vede k obrovským anomáliím v počtu voličů na křeslo - a favorizuje AKP.
  • Ústavní soud rozhodl, že rozhodnutí Volební komise nemůže být přezkoumáno, i když jsou zde vážné překážky fundamentálním svobodám a právům. Takže tu není žádná právní cesta - co se týče nespravedlivého charakteru kampaně, nebo omezení práva kandidovat a práva volit - což odporuje tureckým mezinárodním závazkům. Zpráva koneckonců oznámila 50,81 procent hlasů pro AKP.

Článek vyšel 11. listopadu na Voltaire.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články