Kyjev zakázal vstup do země i novinářům

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal ve středu dekret, který vydává sankce na stovky osob a organizací napojených na aktivity v Doněcku, Luhaňsku a na Krymu. Pod sankcemi se ocitlo 400 osob z Francie, Řecka, Izraele, Španělska, Itálie, USA, Ruska, Polska, Švýcarska, Německa a Velké Británie. Podle Porošenka „ohrožují národní bezpečnost, propagují teroristické aktivity a ohrožují práva lidu, zájmy občanů a státu.“

Mezi tyto hříšníky bylo zařazeno i 41 novinářů z mezinárodních médií. Na seznamu jsou tři zaměstnanci BBC, novináři španelského deníku El Pais, německého Die Zeit a ruské videoagentury Ruptly. Osobám na seznamu byla zrušena existující víza a zákaz vydávání nových, zákaz navázání obchodních vztahů v zemi a získání ocenění.

Kromě novinářů se sankce také vztahují na ruské politiky. Mezi nimi je předseda Dolní komory Ruského parlamentu Sergej Naryshkin, čečenský prezident Ramzan Kadyrov, ministr obrany Sergej Šojgu, předseda Výboru Státní dumy pro zahraniční věci Alexej Puškov a další. Na seznamu se ale objevili i dva čeští politici: senátor Jaroslav Doubrava ze sdružení Severočeši.cz. a místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek. Oba se loni na podzim zúčastnili jako pozorovatele voleb, které uspořádali proruští separatisté v Donbasu. 

Sankce patrně souvisí s přípravami na volby v Donbasu.

Zdroje: RT, TASS
Foto: © Mykola Lazarenko / Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články