Rok po smrti Sereny Shim zemřela v Turecku záhadně další novinářka

Je to přesně rok po podivné autonehodě, při které zemřela americká novinářka libanonského původu íránské stanice Press TV Serena Shim, když při cestě ze syrského města Kobani na jednosměrné silnici čelně narazila do kamionu. Pár dní před svou smrtí tvrdila, že se na ni vyptávala turecká tajná služba. Rok poté se na letišti v Istanbulu oběsila bývalá reportérka BBC a ředitelka Institutu pro informování o válce a míru (IWPR) Jacky Suttonová. Její přátelé nevěří, že spáchala sebevraždu. Objevují se také zprávy o tom, že v té době „špatně fungovaly na letišti bezpečnostní kamery.“ Další podivností je to, že s sebou měla hračky, které přivezla dětem iráckého personálu IWPR.  

Suttonová byla v sobotu nalezena na záchodě v Ataturkově letišti v Istanbulu. Podle tureckých médií si vzala život poté, co zmeškala let do Irbilu v Iráku, kde měla svou kancelář. Před svou smrtí se britská novinářka zaměstnanců aerolinek ptala, co má dělat, když zmeškala svůj let a hodně znervózněla, když zjistila, že si musí koupit novou letenku. Údajně se i kvůli tomu rozplakala. Na záchodě byla nalezena třemi ruskými pasažéry.

S tvrzeními o sebevraždě nesouhlasí její přátelé. Výkonný ředitel IWPR Anthony Burden agentuře AP sdělil, že Suttonová věděla, že by ji organizace proplatila novou letenku. „Rozhodně tam nemohl být problém s penězi. Je to opravdu podivné, letenky proplácíme pokaždé,“ řekl. Irácký novinář Mazin Elias, který dříve se Suttonovou pracoval, řekl, že její sebevražda je nepravděpodobná. „Jsem si jistý, že taková osoba jako ona se nemohla zabít, nemožné. Chtěla lepší život pro všechny. A tak se zabila? Šílené,“ řekl. Její kolegyně Rebecca Cooková dokonce volá i po mezinárodním vyšetřování.

Suttonová v minulosti pracovala jako producentka BBC v Londýně a pracovala také v OSN. V současné době studovala doktorát na Australské národní univerzitě v oboru média v zemích zmítaných válkou se specializací na Irák a Afghánistán. Podle svých stránek se v minulosti léčila s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), která se u ní vyvinula následkem pětileté vazby v Africe. Na svém blogu Sottonová uvedla, že měsíc brala Prozac, jenže „léky měly podivné vedlejší účinky, tak je přestala brát.“ Žádné další příznaky PTSD ale na ní podle přátel nebyly znát.

Zdroje: Guardian, Todays ZamanRT
Foto: Facebook

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…

A nastalo ticho!

Image


Nastalo ticho. Život jede velkou rychlostí a naše priority se čas od času mění. Náš server se na několik měsíců odmlčel a upadl téměř do zapomnění. Tento vývoj byl logický vzhledem k tomu, že server byl a stále je jen o jednom člověku, který navíc…