Jak Obamova administrativa blokuje informace

Šéfka washingtonské pobočky agentury Associated Press Sally Buzbee na nedávné schůzi Americké společnosti zpravodajských editorů, mediálních editorů AP a fotomanažerů AP prohlásila, že přístup k veřejným imformacím v zemi nikdy nebyl tak složitý jak dnes. Problém se podle jejích slov rozšiřuje z federální úrovně na lokální.

Na blogu agentury bylo zveřejněno, jak to vláda provádí:

  1. Boj proti Islámskému státu není k vidění. Žádné organizace nemohou fotit nebo natáčet vzlétnutí bombardérů. Administrativa ani neřekne odkud létají.
  2. Bílý dům kdysi bojoval o přítomnost kameramanů, fotografů a reportérů na schůzkách s prezidentem se zahraničními lídry. Přístup je teď o hodně těžší.
  3. Blíží se proces týkající se 11. září. Novináři ale nemohou nahlížet do soudních dokumentů, a to se týká i těch odtajněných. Na slyšeních tak nemají zdání o tom, co se děje. 
  4. Informace o Guantanámu, které byly pod vládou prezidenta Bushe zveřejňovány, jsou udržovány v tajnosti. Armáda nechce zveřejnit počet vězňů na hladovce nebo počet útoků na stráže. Fotografie a videa neexistují.
  5. Novináři se také potýkají s obtěžováním zdrojů. Zdroje dopravního reportéra AP tvrdí, že pokud budou přistiženi při kontaktu s novinářem, dostanou padáka. A to i když třeba poskytnou jen informace o bezpečnosti. 
  6. Zdražily se také žádosti o informace. Vláda je zdražila a zpomalila celý proces vyřizování. Federální agentury neodpovídají v zákoně stanovené době, zpravodajské organizace tak musí podávat žaloby.
  7. Administrativa žádosti o informace využívá pro odhalení, co zpravodajské organizace chtějí vědět. Žádosti jsou předávány politickým osobám. 
  8. Administrativa se snaží ovládnout informace, které rozdávají státní i lokální činitelé. FBI nařídila policejním oddělením neodhalovat data o sledovací technologii, kterou policisté používají k získání telefonních dat. V některých případech federální činitelé zasáhli do případů a oháněli se utajením.

Zdroj: Blog AP
FOTO: AP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články