Íránci nejsou muslimové, říká vrchní saúdský klerik

Když loni pouť do Mekky skončila katastrofou a úmrtím více jak 2 tisíc lidí, Írán začal zpochybňovat schopnost saúdských úřadů událost organizovat. Po dlouhém vyjednávání o bezpečnosti se Íránci poutě nezúčastní.

 „Kvůli opresivními chování saúdských vládců vůči Božím hostům musí islámský svět fundamentálně zvážit management dvou posvátných míst a problém Hádže,“ uvedl íránský náboženský vůdce Ayatollah Khemenei na svých webových stránkách.

Khamenei dále uvedl, že Saúdové doposud nesoudili osoby zodpovědné za loňskou tragickou šlapanici, neukázali žádnou lítost a „odmítli vznik mezinárodního islámského výboru.“

Nejvyšší saúdský náboženský klerik Khameneiho slova tvrdě zkritizoval a prohlásil, že „Íránci nejsou muslimové.“ „Musíme chápat, že nejsou muslimové, jsou to dětí Magiho a jejich nevraživost vůči Muslimům je stará věc. Zvláště vůči lidem Sunny,“ řekl Abdulaziz al-Sheikh deníku Mekkah.

Saúdský korunní princi Mohammed bin Nayef později přiznal, že království „neučinilo žádnou snahu o poskytnutí státních služeb pro ochranu, pohodlí a bezpečnost poutníků.“ Nicméně prohlásil, že Írán měl „nepřijatelné požadavky“ v podobně práva organizovat demonstrace.

Zdroj: Tribune.pk
Foto: AFP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články