Tokyo bylo na pokraji jaderné katastrofy, přiznal japonský premiér

Pět let po katastrofické tsunami, která poškodila jadernou elektrárnu ve Fukušimě, bývalý japonský premiér Naoto Kan britskému deníku Telegraph přiznal, že situace byla natolik vážná, že japonská metropole Tokyo byla na pokraji evakuace. Ta by se týkala 50 milionů lidí.

Kan v rozhovoru řekl, že zvažoval evakuaci Tokya a všechny oblasti v okolí 160 mil od elektrárny a vyhlášení stanného práva. „Budoucnost Japonska jako celku byla v ohrožení. Něco takového, evakuace 50 milionů lidí, by bylo jako prohrát válku,“ řekl.

Tehdejší japonský premiér dále přiznal, že byl zděšen nedostatkem informací od operátora elektrárny Tepco a šokován chováním jeho klíčového poradce pro jadernou bezpečnost Nobuakiho Terasaky. „Vyslýchali jsme ho a nedokázal dát jasné odpovědi,“ popisoval. „Ptali jsme se ho – víš něco o jaderných problémech? A on – staral jsem se o ekonomiku.“ Terasaka byl později vyhozen z postu ředitele Agentury pro jadernou bezpečnost.

Zprávy alternativních médií dlouho po katastrofě uváděly údaje o nebezpečné jaderné kontaminaci nejen oceánu, ale také ovzduší. Kvůli vyřazení ochlazování a jaderného paliva se tři reaktory elektrárny zastavily. „Když jsme dostali zprávu, že palivo bylo zastaveno a ochlazování přestalo pracovat, měl jsem husí kůži. Od 11. března až do 15. března se dopady radioaktivní kontaminace šířily geograficky,“ popisoval Kan.

„Od 16. do 20. března jsme dokázali zastavit šíření radiace, náskok byl malý. Palivové tyče propálily všech šest reaktorů, což by ovlivnilo Tokyo. Od samého začátku jsem měl o město obavy. Vytvářel jsem myšlenku pro evakuační plán. Po zemětřesení v roce 1923 vláda zavedla stanné právo – myslel jsem na takový zákon, pokud se k tomu uchýlíme.“

Katastrofa byla podle jeho slov zažehnána, dodnes je oblast 20 km od elektrárny zakázanou zónou. Některé studie zaznamenaly v ještě širším regionu vyšší výskyt rakoviny.

O plánech pro evakuaci Tokya se mluvilo už v roce 2012. Tři roky po katastrofě, tj. v roce 2014, japonští lékaři stále varovali před nebezpečnou radiací a potřebou evakuace. Mezitím se radioaktivní voda z elektrárny dostala do oceánu.

Zdroje: Telegraph, Independent, Global Research
Foto: DVIDSHUB/Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…