Francie odposlouchává mezinárodní komunikace, píše francouzský deník

 

Mezinárodní titulky minulý týden opět tvořil špionážní skandál, když WikiLeaks zveřejnila tvrzení, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) špehovala francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Americký prezident Barrack Obama a jeho francouzský protějšek Francois Hollande rychle zkrotili emoce a stejně jako u případu špehování německé kanceléřky Angely Merkelové vše pomalu utichlo. Francouzský deník Le Nouvel Observateur ve středu ukázal, že celé to bylo jen divadlo.

Francouzská zpravodajská služba DGSE totiž už několik let odposlouchává komunikace po celém světě přes tajnou síť podmořských kabelů spojujících Evropu a zbytek světa. Tedy něco, co dělá britská GHCQ a americká NSA. 

Podle zjištění novin špionáž schválil v roce 2008 tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Během následujících pěti let tajná služba dostala 700 milionů eur, aby na místa, kde ve Francii končí kabely, umístila záchytné stanice. Tyto stanice byly postaveny v Marseille a Penmarch Saint-Valéry-en-Caux. Současný prezident Hollande DGSE povolil rozšířit její špionážní operace a navýšit počet kabelových stanici v letech 2014 - 2019.

Le Nouvel Observateur zároveň dodal, že kabely vedoucí do Spojených států, jihovýchodní Asie, východní Afriky a Indie byly během této doby odposlouchávány s pomocí operátorů Orange a Alcatel-Lucent.

Na závěr článek uvedl, že v roce 2010 Sarkozy a britský premiér David Cameron uzavřeli tajnou dohodu o spolupráci DGSE a britskou GCHQ. DGSE také spolupracuje s americkou NSA jako partner třetích stran.

Tato zpráva v podstatě ukázala, že skandál týkající se špehování francouzského prezidenta je jen divadlo, protože Francouzi v podstatě dělají to samé. To samé se vztahuje i na podobný skandál v Německu, kde podle Wikileaks NSA špehovala německou kanceléřku i ministry vlády. 

Pro více informací si můžete přečíst tuto malou publikaci.

Zdroj: Press TV
Foto: Press TV

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články