Bývalý francouzský premiér: Američané zacházejí daleko, musíme mít nezávislost

François Fillon, místopředseda francouzských republikánů a bývalý francouzský premiér, odsoudil americké zasahování ve všech oblastech života Evropy a prohlásil, že Američané zacházejí až moc daleko.

Ve středečním rozhovoru pro pořad Bourdin Direct na stanicích BFMTV a RMC byl tázán na několik otázekohledně současných událostí. Nejúpřímněji hovořil na konci rozhovoru o Transatlantickém investičním partnerství (TTIP). „Je šokem, že si amrické soudy myslí, že mohou jen tak zasahovat kdekoliv na světě,“ řekl.  

„Americké soudnictví neustále zasahuje do soudního systému evropských zemí,“ řekl ve věci tzv. ISSD, klazuli TTIP, podle které mohou státy korporace žádat odškodnění kvůli ušlým ziskům následkem státních politik. Bývalý francouzský premiér si vzpomněl na případ, kdy americká justice vedla spor o pokutu proti BNP Paribas, i když to nebylo v zájmu USA. „Je fakt, že USA si myslí, že každá transakce v dolarech otevírá cestu pro proces pro americkou justici, a to je problém,“ dodal, že porušení amerického embarga na Súdán, Kubu a Írán se nestala na americké půdě.

„Dnes není Evropa nezávislá. USA tlačily na Německo, aby s Řeckem našlo kompromis; německá zpravodajská služba špehuje Francii, ne z její vlastní vůle, ale pro USA. USA nás dostaly do kampaně proti Rusku, samozřejmě v rozporu se zájmy Evropy; USA provádějí na Středním východě politiky, které jsou pro nás nebezpečné,“ Fillon následně dodal, že chtěl otevřít debatu o tom, jak přivést Evropě nezávislost.

„Američanům musíme říct, že zašli až moc daleko. Nemůžeme to řešit tak dlouho, dokud není vyjasněno místo USA v Evropě. Každý den odkrýváme nějaký druh imperialismu, tím je důsledek moci a práce amerického politického systému,“ dodal. 

Zdroj: Fort Russ
Foto: TR France

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články