Editor tureckého deníku poslán do vazby kvůli zprávám o převozu zbraní do Sýrie

Všechny hlavní celosvětové organizace pro ochranu tisku byly opět svolány do pohotovosti, když hlavní editor tureckého deníku Cumhuryiet Cam Dündar a jeho kolega Erdema Güla byli posláni do vazby kvůli špionáži a odhalení tajných dokumentů, za což mohou oba strávit doživotní ve vězení. Deník Cumhuryiet letos zveřejnil sérii zpráv včetně záznamů z celé razie o zabavení zbraní v autech turecké rozvědky kousek od syrské hranice.

Dündar se ihned po zveřejnění inkriminujících zpráv, které usvědčily tureckého prezidenta Erdogana a jeho stoupence ze lži, stal tečem výhrůžek vládní představitelů. Prezident Erdogan dokonce řekl: „Osoba, která zveřejnila tento exkluzivní příběh, za to tvrdě zaplatí.“ Erdogan osobně požádal o udělení doživotního trestu a dalších 42 let za špionáž, pokus o svržení vlády a odhalení tajných informací.

Články na titulní straně deníku uvedly, že nákladní auta zastavené policií v lednu 2014 na základě anonymního telefonátu převážela nelegálně do Sýrie zbraně. Vláda tvrdila, že auta převážela pomoc Turkmenům a označila jejich zatsavení za zradu a špionáž. Později ale i sám Erdogan přiznal, že auta převážela zbraně. I tak ale žalobci, kteří zastavení nařídili, sedí ve vazbě a hrozí jim doživotí.

„Přišli jsme se chránit žurnalistiku. Přišli jsme bránit právo veřejnosti na zpravodajství a právo vědět, zda jim vláda nelže. Přišli jsme demonstrovat a dokázat, že se vlády nemohou účastnit nelegální aktivity a obhajovat to,“ řekl Dündar před soudní buduvou novinářům. „Vláda prvně zareagovala: Nic takového se nestalo. Tohle je pomoc. Pak bylo odhaleno, že šlo o zbraně. Pak oni řekli, že zbrsně šly Turkmenům. Pak současný vicepremiér Tuğrul Türkeş řekl: Přísahám Bohu, že nešly Turkmenům....Později Turkmeni řekli, že žádné zbraně nedostali,“ pokračoval. 

„Prezident se chová jako kdyby to byla osobní žaloba, říká, že to nenechá jít. On sám je žalovatelem. Nemám zdání, proč je žalovatelem prezident. Tohle tajemství patří státu, není to tajemství, které se týká přímo jeho. Jsme obviněni jako špioni, prezident říká, že jsme vlastizrádci. Nejsme špioni, nejsme zrádci, nejsme hrdinové; jsme novináři. Je to zločin spáchaný státem, který se snaží ututlat,“ dodal.

Erdogan a jeho stoupenci utahují šrouby všem kritickým médiím. 14. listopadu turecká satelitní společnost Türksat vyřadila z vysílání 13 televizních a rozhlasových stanic Samanyolu Broascasting Group, které byly kritické vládě.

Koncem října turecká policie provedla razii v několika médiích poté, co soud nařídil zabavit společnosti patřící Ipek Holding Media. Deníky Millet a Bugün ovládly vládou pověřené osoby. K tomu všemu navíc během posledního měsíce přišlo 1000 novinářů o práci a šest bylo zatčeno.

Zdroj: Todays Zaman
Foto: Cihan

Další články na toto téma:

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články