Je Donald Trump tajným agentem Demokratů?

Lídři Republikánů se v současné době obrací vzhůru nohama – mají tajné schůzky, vydávají tajné dokumenty a veřejně kritizují – když začínají panikařit nad tím, co Donald Trump dělá v jejich straně. Některým to stačí k myšlence, že Trump nesdílí nejlepší zájmy Republikánského establishmentu.

Může být Donald Trump tajným dvojím agentem vyslaným Demokraty, aby zničil stranu zevnitř?

Bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, který musí trpět několik Trumpových narážek, si myslí, že tu taková možnost je.

„Možná Donald vyjednal dohodu s jeho kamarádkou Hillary Clintonovou,“ tweetoval tento týden poté, co Trump citoval průzkum, podle kterého by u něj jeho stoupenci zůstali, pokud by opustil Republikánskou stranu. „Pokračování touto cestou ji dostane do Bílého domu.“

Newyorský miliardář má přinejmenším různorodou politickou historii. Napřed byl Republikán, pak Demokrat a teď je žhavý anti-imigrační populistický konzervativec.

Může být obnovení Trumpovy politické značky jen lstí, promyšleným krytím liberálního sabotéra, který strávil poslední léta pokládáním výbušnin, které ohrožují jednotu strany, které zapřísáhl podporu?

Zlehčuje své republikánské kolegy. Stranu v přímém rozporu s cílem stratégů z roku 2013 žene k nativistickým právům, aby uklidnil etnický diverzní národ. A všeobecně vysává všechen politický vzduch, dalším kandidátům ztěžuje vysílat zprávy. Spousta expertů říká, že ztěžuje Republikánovi vyhrát příští podzim volby. Možná to dělá schválně.

To je teorie, která kolovala už dlouho před obviněním Jeba Bushe.

„Pokud by byl Donald Trump demokratickým špionem v Republikánské straně, aby poškodil některé věci, bylo by jeho chování mohlo být jiné?“ ptal se konzervativní politický komentátor George Will v červenci. „Nemyslím si, že by bylo.“

O týden později republikánský kongresman Carlos Curbelo z Floridy Trumpa nazval  „fantomem rekrutovaným levicí, který má vytvořit politický cirkus.“ A položil základy konspiračních teorií.

„Pan Trump má úzký vztah s Billem a Hillary Clintonovými,“ řekl. „Byli na jeho poslední svatbě. Přispíval Nadaci Clintonových. Přispíval senátním kampaním paní Clintonové. Všechno je to podezřelé.“

Trump také samozřejmě přispěl spoustě Republikánů. Rád se chlubí, že „koupil“ politiky ze všech stran. A Trumpova svatba byla pozvánkou pro celou newyorskou elitu, které jsou Clintonovy součástí.

Je toho ale víc.

Podezřelým je také květnový „tajemný“ telefonát mezi Trumpem a Billem Clintonem , měsíc předtím, než realitní magnát hodil rukavice do prezidentského ringu.

Detaily tohoto telefonátu jsou obklopeny tajemstvím, konzervativce to ale nezastavilo před spekulováním.

„Clinton podpořil Trumpovy snahy pro větší roli v Republikánské straně a nabídl své vlastní názory pro politické prostředí,“ uvedl tehdy Washington Post.

Konzervativní komentátor Brian Cates je méně obezřetný.

„Trump neskočil do tohoto závodu kvůli jeho lásce k Americe, nebo je republikánství nebo starostí o konzervatismus,“ napsal. „Trump do toho skočil, protože mu to nařídil Bill Clinton.“

A od červnového dne, kdy sestoupil ze zlatého eskalátoru ve své kancelářské budově, aby oznámil kandidaturu, Trump dominoval politickou konverzací, střílel do mexických imigrantů, muslimů, protikandidátů, médií a všeho, co upoutá jeho pozornost.

Noah Rothman z magazínu Commentary vysledoval v jeho útocích vzorec , jehož načasování „je často v souladu se skandálními odhaleními, které dopadají na Demokraty.“

Trump např. učinil komentář o uzavření amerických hranic všem muslimům jen pár dnů po špatně přijaté řeči prezidenta Obamy o tzv. Islámském státu.

Příběhy o emailu demokratické protikandidátky Hillary Clintonové a jejích akcích po útoku na americký konzulát v Benghází v roce 2012 byly celou touto mánií pohřbeny.

„Nic z toho nevykazuje souvislost nebo příčinu, je ale zajímavé, jak Donald Trump často zachraňoval Demokraty před čelistmi hrozivého zpravodajského cyklu a tvrdým dohledem tisku,“ vyvodil.

A znovu, vzhledem k jeho senzačním komentářům a počtu tvrzení konzervativců o neuvěřitelném množství inkriminujících odhalení Demokratů, která měla ovládnout titulky, není překvapivým, že Rothmanův seznam je tak dlouhý.

Jak říká přísloví, i paranoidní mají nepřátele. Možná na malou chvíli někteří Republikáni považují Donalda Trumpa spíše za nepřítele než za přítele.

Článek vyšel 11. prosince 2015 na webu BBC.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články