Velitelé Divize 30 zradili USA a předali zbraně odnoži Al-Kájdy

Fraška s americkým výcvikovým programem pro výcvik syrských moderátních rebelů pokračuje. Minulý týden Americké Ministerstvo obrany oznámilo, že neví, kde se bojovníci Divize 30 nachází a generál Lloyd Austin, šéf Amerického Centrálního velitelství, následně oznámil, že z necelé šedesátky bojovníků bojuje v Sýrii jen 5. Teď se ukázalo, že vycvičení bojovníci zradili USA a předali zbraně odnoži Al-Kájdy Al-Nusra.

Do Sýrie minulý týden vstoupilo zhruba 70 nových bojovníků. Tato skupina ale podle bojovníků teroristické organizace ihned předala zbraně teroristům. „Silná facka pro Ameriku...nová skupina z Divize 30, která včera vstoupila, předala po bezpečném přechodu všechny své zbraně Jabhat al-Nusra,“ uvedl na Twitteru jeden z bojovníků Abu Fahd al-Tunisi. „Předali velké množství munice a středně těžkých zbraní a pickupy,“ dodal.

Další údajný člen Al-Nusry, Abu Khattab al-Maqdisi, dodal, že velitel Divize 30 Anas Ibrahim Obaid lídrům organizace vysvětlil, že koalici podrazil, protože potřeboval zbraně. „Slíbil vydat prohlášení...zavrhnout koalici a ty, co ho vycvičili. Jabhat al-Nusra dal také velké množství zbraní,“ napsal.

Program za půl miliardy amerických dolarů, který měl do konce tohoto roku vycvičit 5400 lidí na boj proti Islámskému státu, je tedy obrovskou fraškou.

Zdroj: Daily Telegraph
Foto: Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články