Co když se teroristé vrátí z bojiště domů? ptali se. A pak přišla Paříž...

Varovali jsme předtím. Dlouho před uprchlickou krizí. Zde, zde, zde, zde a zde (a také jinde) jsem už v roce 2013 začali upozorňovat na velký počet zahraničních bojovníků bojujících v Sýrii a Iráku. V roce 2013 se dokonce začala probouzet i Evropská unie, která se začala obávat návratu bojovníků domů. Tito bojovníci, vyzbrojení převážně USA, Francií, Británií, Saúdskou Arábií, Tureckem, spáchali teroristické útoky v Rusku, Číně, Turecku, Kyrgyzstánu, Iráku a Libanonu. Seznam zemí je samozřejmě delší. A pak přišla uprchlická krize.

Možná bychom měli upozornit na dva zásadní články z prosince 2012 a ze srpna 2014. Francouzská komplicita ve vyzbrojování teroristů nemůže být ani trochu zpochybněna. V roce 2012 Guardian uvedl článek s názvem Francie financuje syrské rebely v nových snahách pro svržení Asada. O dva roky později francouzský prezident Francois Hollande potvrdil, že Francie syrské rebely vyzbrojila. Ačkoliv mezi teroristy a syrskými rebely tak nějak uvadaly rozdíly, Hollande řekl: „Pokud bychom před dvěma lety jednali tak, abychom zajistili přechod, neměli bychom Islámský stát. Kdyby před rokem velké mocnosti reagovaly na využití chemických zbraní, neměli bychom tuto hroznou volbu mezi diktátorem a teroristickou skupinou,“ řekl a dodal: „Rebelové si zaslouží všechnu podporu.“ 

Uprchlická krize měla jeden dosti závažný problém - padělky dokladů. Novináři neměli problém získat syrský pas za pár stovek dolarů. Němci dokonce nedávno přiznali, že falešné syrské pasy podle expertů nejdou rozeznat. Všichni naráz chtěli být Syřané. Falešná solidarita těch, kteří rozvrátili Sýrii, Libyi, Irák a další státy, neměla obdoby. Nejenže tito lidé nechali vyvolat pomocí médií a neziskovek mezi svými občany absolutní aroganci a netoleranci, odmítli přiznat zodpovědnost za to, co Sýrii a Libyi provedli. Internet začaly zaplavovat fotografie uprchlíků s těžkými zbraněmi. Užiteční blbci se toho hned chytili a začali je rozšiřovat dál a dál. 

A pak přišla Paříž. Teroristické útoky v dost velkém rozsahu, údajně tři teroristické týmy na šesti místech, dokázali zabít minimálně 130 lidí. Bez dohledu jakýchkoliv úřadů, bez sledování tajných služeb, bez jakéhokoliv varování. Jeden z nich se dokonce odpálil, ale jeho syrský pas, přes který vstoupil do Evropské unie, zůstal absolutně nedotčený. Nenávist vůči imigrantům bude je tedy opět rozdmýchána.

Poté, co údajní teroristé vystříleli redakci pochybného magazínu Charlie Hebdo, přičemž jeden z nich se setkal s francouzským prezidentem Sarkozym a účastnil se dokumentu o radikalizaci společnosti, Francie schválila orwellské špehování populace. Tento zákon umožnil zpravodajským službám odposlouchávat telefony a emaily bez povolené soudu, skladovat metadata s cílem vysledovat podezřelé chování, poskytovatelé internetových služeb byli donuceni sledovat podezřelé chování jako např. klíčová slova, navštívené stránky a kontakty. I přes tento zákon se prostě útoky v Paříži staly. 

Den po útoku se stalo jasným, že jeden z údajných útočníků byl úřadům znám. Stejně jako u útočníků na redakci Charlie Hebdo, jeden z atentátníků měl dlouhou kriminální minulost. Domácí radikál zřejmě vystopován francouzskými tajnými službami ani nebyl, ačkoliv údajně sledují každý internetový krok. Další dva bydleli v Bruselu. Yuri Sapunov, bývalý šéf protiteroristické divize ruské FSB, ruským médiím řekl, že v případě pařížských útoků muselo jít o zpravodajské selhání. „Fakt, že teroristí dokázali provést pečlivě naplánovaný plán, ukazuje kolosální selhání francouzských a evropských zpravodajských služeb. Evropa se chlubila existencí evropského bezpečnostního systému. No, tak kde je?“ ptal se.

I když se při vypuknutí uprchlické krize objevovaly zprávy, že Islámský stát infiltroval uprchlíky a míří do Evropy, zřejmě někdo využil situace. Tento útok údajných migrantů nastal jen tak náhodou v době summitu EU a Turecka o migraci a den po summitu EU a Afriky o migraci. Oba dva summity byly totální fraškou vzhledem k tomu, co Evropa stále provádí Africe a dalším státům a také vzhledem k evidentní turecké podpoře Islámského státu. Dokud můžeme státům platit, aby drželi lidi dál, je to asi v pohodě. Nezáleží ani na tom, že přes masivní špehování s rozpočtem větším, než to, co vydají na imigraci, nedokázali ani odhalit masivni teroristický útok.

Důležité je také zmínit summit G20 v Turecku, kde někteří světoví lídři chtěli probírat Sýrii. Jenže než se někdo vrátí zpět do reality a utře si falešné slzy, tak zjistí, že tento útok perfektně nahrál Rusku a všechny státy budou opět donuceny zúčastnit se řešení syrské války. Společně.

Mezitím se všichni budeme držet za ruce, plakat za Francouze, kteří byli zabiti minimálně absolutní nekompetencí úřadů a válečných zločinců, a Bejrút, který se stal dva dny před Paříží, a Irák, dohromady přes 70 mrtvých, dáme stranou. Všichni jsme přeci jenom Paříž, protože na mrtvých Iráčanech, Syřanech a Libanoncích nám nezáleží už pátým rokem. 

Zdroje: Sputnik [1][2], Guardian [1][2], DailyMail [1][2], France24RT

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články