CIA používala „středověké mučení,“ které přivádělo vězně na „pokraj smrti“

Podle zprávy britských novin Telegraph CIA prováděla brutální mučení, které vězně přivádělo na pokraj smrti. Využívané metody daleko překročily to, co administrativa Bushe a Obamy a dokonce i samotná CIA přiznaly.

„Nevylévali jim jen vodu na hlavu nebo přes hadru.“ řekl nejmenovaný zdroj, který měl podle Telegraphu „informace z první ruky.“ „Drželi je pod vodou až do bodu smrti, přítomen byl i doktor, aby se ujsitili, že nezašli moc daleko. Bylo to opravdové mučení.“

„Na jeho zadku dělalji středověk a daleko víc, než si lidé uvědomují.“ referoval na jednu mučenou osobu.

V roce 2008 Bushova administrativa veřejně přiznala využití „waterboardingu“ o sedm let zpátky proti údajným teroristům, i včetně Abu Zubajdy, který byl mučení vystaven 83krát, a Khalida Šejka Muhamada, který byl mučen 183krát. 

Vnitřní dokument CIA z roku 20014, vydaný v roce 2009, popsal to, co Bushova administrativa eufeministicky popsala jako „rozšířené metody výslechu.“ Waterboarding byl popsán jako metoda, při které je na tvář zadržených vylévána voda „ne více jak 20 sekund“ pro „simulaci topení.“ Jak zdroj Telegraphu uvedl, Muhamad a Zubajda byli vystaveni tvrdším metodám.

Výslechy, které zdroj novin popsal, byly nahrány, jenže 90 záznamů obsahujících mučení bylo v roce 2005 zničeno personálem amerických tajných služeb pod dozorem tehdejšího šéfa National Clandestine Service CIA Jose Rodrigueze. V roce 2010 Obamova administrativa oznámila, že kvůli zničení těchto nahrávek nevznese žádná obvinění.

Článěk Telegraphu vyjasňuje, že zničené nahrávky ukazují, že „rozšířený výslech“ byl obohacen jednoznačným mučením, čímž usvědčovaly agenty CIA a činitele Bushovy administrativy ze zločinů spadající pod mezinárodní a domácí právo. 

Odhalení přichází v době, kdy Výbor Amerického Senátu pro zrpavodajské služby připravuje vydání více jak 3 tisíc stránek týkající se mučení CIA. Shnutí zprávy má být vydáno v následujíícch týdnech po úpravě zpravodajskými činiteli.

V březnu senátorka Dienne Feinsteinová odhalila, že agenti CIA špehovali počítače zaměstnanců Senátu, kteří se na tvorbě zprávy podílejí, čímž porušili americký zákon a ústavní separaci mocí. Bylo to součástí větších snah agentury pro ututlání jejích nelegálních akcí, tutlání, kterému pomáhal a přispíval Bilý dům.

Obamova administrativa odpověděla na obranu CIA, operuje jako přímá agentura zpravodajské byrokracie. Samotný Bílý dům se zapojil do pokusů o zadržování klíčových dokumentů před Senátem.

Po nepřirozené lítosti slovy „nějaké chlápky jsme mučili“ během tiskové konferencepředešlý měsíc, Obama okamžitě vyjádřil solidaritu jeho administrativy s nespočtem vysoce postavených vládních zaměstnanců zapojených v tajné mezinárodní síti mučících center CIA. Obama vyjádřil „plnou důvěru“ v ředitele CIA Brennana, který byl ústředním hráčem ve zločinech zdokumentovaných zprávou Senátu, a to v době jeho působení v pozici nejvyššího protiteroristického činitele v Bushově administraci.

Tímto Obama jen potvrzoval pozici, že za masivní zločiny nebude nikdo potrestán.

Obamova administrativa také explicitně bránila Úřad Ředitele národní rozvědky (Director of National Intelligence - DNI) Jamese Clappera, který na úpravu zprávy dohlíží. Clapper se dopustil křivé výpovědi, když během výpovědi v Kongresu odmítal neústavní domácí špehování Národní bezpečnostní agentury (NSA), nad kterou také dohlíží. Tyto lži byly odhaleny v nadcházejících odhaleních whistleblowera Edwarda Snwodena.

V oficiálním prohlášení o třech větách se Clapper opřel do námitek Feinsteinové ohledně úprav zprávy, napsal: „Více jak 85% Zprávy výboru bylo odtajněno. Úpravy byly výsledkem extenzivního a neprecedentního meziagenturního procesu, který vedla moje kancelář, na ochranu citlivé tajné informace.

Samotný Clapper zosobňuje rozklad americké demokracie: po přímé lži Senátu a totálnímu odhalení stále vede odtajňování jedné z nejdůležitějších zpráv o zločinecké aktivitě americké vlády v historii země.

Feinsteinová, která původně špehování CIA kritizovala, se rychle ze své rétoriky vymotala. Uprostřed léta oznámila svou podporu rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti nezahajovat vyšetřování, zároveň také chválila ředitele CIA Johna Brennana za opatření ve správném směru.

Článek Telegraphu a politická krize kvůli senátní zprávě odhaluje vládní a státní aparát, který je namočený v kriminalitě. Zpravodajské agentury fungují jako stát ve státě, odmítají jakýkoliv dohled nebo zodpovědnost.

Nikdo nemůže být hnán ke zdopovědnosti, protože je zapojena celá vláda, včetně vysoce postavených činitelu ve zpravodajských agenturách a armádě, nejvyšší činitelé Bushovy a Obamovy administrace a vedoucí činitelé Kongresu z obou politických stran.

Thomas Gaist

Převzato, včetně fotografie: http://www.presstv.ir/detail/2014/09/10/378337/cia-use-of-medieval-torture-on-prisoners/

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články