Cameronovy odhady počtu moderátních bojovníků v Sýrii zpochybňovali i na Ministerstvu obrany

Britský premiér David Cameron se vehementně snažil obhájit britskou vojenskou intervenci v Sýrii tvrzením, že v zemi bojuje 70 tisíc moderátních bojovníků a 20 tisíc kurdských bojovníků. Tvrzení lze jen těžko prokázat, někteří poslanci ještě před debatou tvrdili, že svá tvrzení nedokázal obhájit. Cameron své jednání navíc znevážil označením odpůrců intervence „bandou teroristických sympatizantů.“ Opozice se ho neúspěšně snažila přinutit k omluvě, i když byl šestkrát vyzván, aby se poznámky stáhl.

 

 

Teď se ukázalo, že nejvyšší štáb britské armády Camerona před tvrzením o 70 tisících zpřátelených vojácích varoval. Podle webu DailyMail činitelé Ministerstva obrany s číslem nesouhlasili s obavami, že jde o přehnaný odhad, který se může stát „pochybnou složkou“ vlády. „Pochybná složka“ byla využita k ospravedlnění britské invaze do Iráku v roce 2003. 

Nejmenovaní vysocí činitelé se snažili Camerona od zmínění takového čísla během řeči v Britském parlamentu odratit. Jeden zdroj novinám řekl: „Jsou obavy, že to později způsobí problémy, stejně jako pětačtyřicetiminutové tvrzení z pochybné složky. Pro lidi je to ještě žhavé.“ Cameron tvrdil, že číslo pochází od Výboru pro tajné služby. 

Na pochybné číslo narážel také předsedající člen Konzervativců ve výboru pro obranu Julian Lewis. Lewis během debaty varoval, že „místo pochybných složek máme falešné prapory moderátních bojovníků.“ Ministr vnitra Philip Hammond přiznal, že moderátní skupiny nejsou „homogenní,“ ale „všichni míří zbraně stejným směrem.“ 

Nejmenovaný zdroj z Whitehallu řekl: „Někteří z Ministerstva obrany byli možná po té složce vyděšeni. Podívali se na text a řekli, že číslo může být pětačtyřicetiminutový moment tohoto dokumentu.“ 

I když opozice byla v Britském parlamentu poměrně veliká, intervence prošla o více jak 130 hlasů. Labouristé dostali při hlasování volnou ruku a zhruba polovina z nich hlasovala pro. Největším zklamáním celé debaty byl výstup stínového ministra zahraničí Hilaryho Benna. Jeho otec Tony Benn se proslavil jako protiválečný politik, který v roce 1998 stál proti bomabrdování Iráku. O 17 let později jeho syn bombardování Sýrie obhajoval jako válečný štváč.

Zdroj: DailyMail
Foto: PA

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články