Británie chtěla v roce 2012 bombardovat Sýrii

arton184612-a585e

3. července 2014 stanice BBC ve svém pořadu Newsnight odhalila, že se začátkem roku 2012 vláda Davida Camerona přiblížila k provedení válečného plánu proti Sýrii, který navrhoval lord David Richard, tehdejší šéf Generálního štábu Britských ozbrojených sil.

Británie chtěla v Turecku a Jordánsku vycvičit a vybavit 100 tisíc mužů, kteří by provedli pozemní invazi do Sýrie a ovládli Damašek s pomocí vzdušných útoků porovnatelných s těmi v Bagdádu v roce 2003. Plán byl předán Britské Národní bezpečnostní radě a Washingtonu (opravdovým sponzorem franko-britské války), a ne Ammánu nebo Ankaře (kteří museli jen poslouchat).

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=lAYMDHysbzo?list=PLJxnQXiytA_QQBr87SIOSjsZjpyfw92Dg&w=560&h=315]

BBC nezmínila roli Francie. Nedokázala také uvést důvody, které premiéra donutily plán zamítnout (nejspíš pocházejí z opozice Washingtonu, Francie se z války proti Sýrii stáhla koncem roku 2012 po tajné dohodě mezi Gueantem a Shawkatem). Taková tvrzení byla podpořena ředitelem Institutu Royal United Services, profesorem Michaelem Clarkem. BBC pořad uzavřela otázkou, zda plán promarnil příležitost nebo sloužil jako lekce (naznačovala, že by se nemělo váhat se zásahem v Iráku). http://www.voltairenet.org/article184612.html?utm_medium=twitter&utm_source=twitterfeed

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články