Brexit: Článek 50 do konce roku nejspíš nebude, do hry vstupuje válečný zločinec Blair

Několik měsíců se zdálo, že bývalý starosta Londýna Boris Johnson kampaň pro odchod Británie z Evropské unie řídí kvůli tomu, aby nahradil Davida Camerona na pozici premiéra. Pro spoustu lidí bylo tedy šokem, když oznámil, že premiérem být nechce. To vyvolává spekulace, proč vlastně kampaň vedl.

Britský establishment stále pokračuje ve zpomalování a případně i zastavení celého procesu opuštění Evropské unie. Ani zastánci a ani odpůrci zdá se nemají plán a do října, kdy David Cameron podá rezignaci, je napřed potřeba najít nového premiéra. O křeslo se ucházejí ministryně vnitra Theresa Mayová, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, bývalý ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Je všeobecně známo, že minimálně tři čtvrtiny z nich si odchod Británie z EU nepřejí.

Největší podporu má Theresa Mayová. Ta je nejspíše odhodlaná Brexit zablokovat až do dalších parlamentních voleb. „Chci využít tuto příležitost pro vyjasnění některých věcí. Brexit znamená Brexit…veřejnost rozhodla. Nesmějí nastat pokusy o setrvání v Unii, žádné pokusy pro znovu připojení zadními vrátky a žádné další referendum,“ řekla. „Neměli by být volby do roku 2020…A neměli by se rozhodnout o vyvolání článku 50 před tím, než bude britská vyjednávací strategie jasná, což znamená, že článek 50 nebude vyvolán do konce tohoto roku,“ dodala.

Blair jde po Corbynovi

Mezitím vylézá ze zákoutí bývalý premiér a válečný zločinec Tony Blair. Jeho přívrženci ve straně Labouristů chtějí svrhnout předsedu strany Jeremyho Corbyna. Corbyn po referendu ztratil podporu 127 poslanců, při hlasování o nedůvěře jej podpořilo jen 40. Tato akce souvisí s tím, že po referendu měla konečně být zveřejněna vyšetřovací zpráva Chilcotovy komise o válce v Iráku, ve které by Blair mohl být značně poškozen. Corbyn si před referendem stál za tím, aby Blaira hnal k zodpovědnosti za nelegální válku.

I když nedůvěra v Corbyna oficiálně vychází z neúspěchu v referendu, Blairovci plánovali Corbynovo svržení už půl roku. Web The Canary odhalil alarmující spojení mezi PR agenturou Portland Communications a sítí Blairovců, kteří krizi ve straně načali hromadnými rezignacemi. Agentura je spojena s několika britskými médii.

Portland Communications, kterou založil Blairův poradce Tim Allan, v lednu 2016 zveřejnila analýzu, kde navrhuje první změny Corbynova kabinetu. Firma si podle ni byla dlouho vědoma, že stínový kabinet považuje hromadné rezignace jako nástroj pro odsunutí Corbyna z pozice šéfa strany.

Zveřejnění výsledků Chilcotova vyšetřování už bylo od roku 2009 vládou několikrát odloženo. Důvody pro odklad byly různé – od rozpočtu, voleb až po referendum o Evropské unii. Vyšetřovací zpráva nemusí být nikdy zveřejněna stejně jako nemusí nikdy nastat vyvolání článku 50 Lisabonské smlouvy.

Blair se také ozval v článku pro Daily Telegraph, ve které kritizuje stoupence odchodu Británie z EU a volá po silném vedení. Britská média naznačují, že si tím říká o pozici možného vyjednavače.

Zdroje: Independent, The Canary, Telegraph
Foto: Arrest Blair

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články