BREXIT a Cameronův manifest lží

Britská vláda představila čtyři požadavky, které žádá po Evropské unii, jinak uspořádá referendum pro její opuštění. Pokud bychom to měli shrnout slovy, tak stačí říct jedno – Toryové jsou morálně zvrhlí a politicky mrtví. Britský premiér David Cameron částečně 27. května 2015 na základě slibu o referendu obalamutil britské voliče a Konzervativci vyhráli parlamentní volby. Tzv. BREXIT (zkratka pro britský odchod z EU) způsobuje zjevnou paniku po celé Evropě, ačkoliv se spíš zdá, že celá věc je jen šarádou. Cameron své předvolební sliby dávno porušil a pokračuje v bídačení britské populace.

Cameron napřed své požadavky Evropské unii ani představit nechtěl. Později mu ale evropští lídři nařídili, aby tak učinil. V roce 2014 na referendu pro vystoupení z EU postavil svou předvolební kampaň, zveřejnil svůj manifest, kde navrhoval 24 změn v britském členství. Jak čas ale plynul, změny už navrhuje jen čtyři.

Mezi jeho 24 požadavky nebyl ani jeden pokus o snížení obrovské sumy, kterou musí každý rok Británie Evropské unii platit, 12 miliard liber, nepokoušel se změnit Společnou zemědělskou politiku nebo Společnou rybářskou politiku. K tomu navíc nechce přidat žádné dodatky k existujícím dohodám, čímž hrozí, že jakýkoliv požadavek Británie bude nezávazný.

Co přesně bylo slibováno? Média napřed spekulovala, že Británie bude chtít (tučně jsou zvýrazněny aktuální požadavky):

  1. Donutit Brusel učinit „explicitní prohlášení,“ že Británie bude držena dál od pokusů o evropský superstát
  2. „Explicitní prohlášení,“ že euro není oficiální měnou EU, ale víceměnovou unií. Ministři chtějí ochránit statut libry jako měny, která bude vždy existovat
  3. Nový systém „červené karty,“ který by přesunul moc z Bruselu do Londýna. Národní parlamenty by měly moc zastavit direktivy Evropské unie a zastavit zákony EU
  4. Novou strukturu pro samotnou EU. Blok 28 zemí musí být přeorganizován, aby devět zemí, které nejsou v eurozóně, ovládalo 19 členských států

Požadavky nakonec byly změněny. Z původního návrhu vypadla slova „donutit,“ víceměnová unie, „červená karta a nová struktura. Tyto návrhy byly nahrazeny právem omezit přístup k dávkám pro migranty z Evropské Unie v pracovním procesu i mimo něj a právo omezit migraci z EU, posílení konkurenceschopnosti a ochranou jednotného trhu pro Británii a další země mimo eurozónu.

Málokdo v Británii si myslí, že Cameron to s referendem myslí vážně. Konzervativci už dávno porušili celou řadu svých předvolebních slibů. Cameron během své volební kampaně sliboval, že rozhodně nebude snižovat slevy na daních na dítě. Půl roku po volbách ale činí opak.  Ministr financí George Osborne oznámil, že tyto slevy budou sníženy o 4,5 miliardy liber, čímž vážně zasáhnou všechny rodiče po celé zemi, zrušil plány pro elektrifikaci železnic, snížil výstavbu plánovaných domů o 14 tisíc jednotek, odložil zavedení dětské péče osvobozené od daní, sliboval, že státním zaměstnancům dá tři dny volna na dobrovolnickou práci a otočil se svými slibem pro větší vládní transparentnost. Namísto Cameronových slibů se Britové dočkávají jen rozšíření špionážních pravomocí a dalšího sociálního neštěstí.

Cameron svůj předvolební manifest založil na lžích.

Když vezmeme v úvahu zářijový incident, přístup Konzervativců k EU je očividný. Evropská unie přepočítala zisky všech členských zemí a po Británii chtěla 1,7 miliard liber. Cameron napřed prohlašoval, že to v žádném případě země nezaplatí. Částka byla nakonec ale odeslána bez žádného povyku.

Podle mluvčí Britské strany nezávislých (UKIP) mají Cameronovy návrhy jen oblbnout britskou veřejnost, aby hlasovala pro setrvání v Evropské unii. Nic bohužel nemůže být od pravdy dál. Cameron k návrhům řekl: „Naše členství v EU je důležité pro naši národní bezpečnost a pro bezpečnost našich spojenců, to je důvod, proč nám naši přátelé ve světě nařizují zůstat v EU.“ Cameron se očividně snaží BREXIT odvrátit odkazováním na národní bezpečnost, tedy na kartu, kterou využil i k očerňování lídra Labouristů Jeremyho Corbyna.

I kdyby Británie vyjednala lepší podmínky pro setrvání v Evropské unii, o což se bude EU pokoušet, BREXIT je založen na manifestu leží, který Cameron použil, aby vyhrál volby a je velice naivní si myslet, že něco takového vůbec myslí vážně.

Zdroje: RT, cityam.com, truerepublica.org, Independent, Guardian, Politico, SputnikBreitbart
Foto: BBC

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články