Odhalen: David Cameron plánoval kampaň pro setrvání Británie v Evropské unii ještě před vyjednáním neexistující reformy

Kampaň před referendem o vystoupení Velké Británie z Evropské unie vrcholí. Na jedné straně bývalý starosta Londýna Boris Johnson, který chce podle zákulisních zpráv zaujmout Cameronovo křeslo, přirovnává Evropskou unii k nacistům, na straně druhé podnikatelé, celebrity a Cameronovi blízcí žádají setrvání země v EU. Cameronova kampaň teď dostala další ránu, když se ukázalo, že britský premiér svou kampaň plánoval ještě před vyjednáním neexistující reformy.

11 dní před uzavřením dohody mezi Cameronem a Evropskou unií a před oznámením referenda poslal manažer společnosti Serco Rupert Soames Cameronovi dopis, ve kterém uvedl, že plánuje kontaktovat společnosti ze seznamu FTSE 500 (společnosti obchodující s cennými papíry), aby jim nařídil zmínit rizika případného odchodu Británie z EU ve svých výročních zprávách. Cameron přitom oficiálně tvrdil, že se bude ucházet o odchod, dokud nebudou splněny jeho podmínky. Žádné z jeho původních podmínek ale vyjednány nebyly.

Soames v dopise uvedl: „Jsou dva body, kterých bych se mohl chytit. Jak mobilizoval korporace, aby se na podívaly na rizika Brexitu. Spolupracuji s Peterem Chadlingtonem a Stuartem Rosem (šéfem kampaně Britain Stronger in Europe) s myšlenkou kontaktovat společnosti ze seznamu FTSE 500, které své zprávy vydají ještě před začátkem června, a přesvědčit je, aby zahrnuly Brexit na seznam klíčových rizik. Všechny veřejné společnosti musí do svých výročních zpráv napsat analýzy klíčových rizik,“ napsal.

Společnost Serco byla nedávno jedním z 200 podniků, který podepsal veřejný dopis na podporu setrvání Británie v EU. Peter Chadlington je jeden z nejstarších politických spojenců Davida Camerona, který v roce 2005 financoval jeho kampaň do vedení Konzervativců. Dodnes financuje také celou stranu.

Tento uniklý dopis dokazuje, že kampaň Davida Camerona byla od samého začátku podvodem mířeným na voliče a na celou evropskou veřejnost. Britský premiér totiž nikdy neměl v úmyslu Evropskou unii opustit. Jakékoliv spekulace o tom, že šlo v podstatě jen o divadlo, sám Cameron a jeho ministr financí George Osborne označují za „konspirační teorie,“ každým dnem je to ale čím dál jasnější.

Zdroje: DailyMail, Independent
Foto: Screenshot z tiskové konference

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články