V Argentině vznikne neoliberální korporátní vláda

Dny tzv. kirchnerismu jsou v Argentině u konce. Nový argentinský prezident Mauricio Macri plánuje sestavit korporátní vládu a vyloučit Venezuelu z MERCOSUR. Krom toho bylo odhaleno, že Macri navštěvoval americkou ambasádu. 

Politiky prezidentky Christiny Kirchnerové a jejího manžela Néstora učinily za třináct let zásadní sociální a ekonomický pokrok. Podle MMF se v zemi snížila chudoba o 70 procent, extrémní chudoba o 80 procent a nezaměstnanost ze 17,2 procent na 6,9 procent. Tyto časy se ale razantně mění s příchodem konzervatice Mauricia Macriho. I když Macri behěm kampaně slíbil dohodu s americkými supími fondy, snížení inflace a odmítl státní propagaci průmyslu, oznámil snížení kontrol kapitálu a obchodních restrikcí a dotací na energie a dopravu. Kritici tvrdí, že jeho návrhy vrátí Argentinu zpět do 90. let a neoliberalismu a poškodí chudou populaci. Krom toho si pravicový podnikatel z jedné z nejbohatších argentinských rodin podle dokumentů WikiLeaks na americké ambasádě v Buenos Aires stěžoval americkému velvyslanci, že Washington je „příliš měkký“ na Argentinu a zdůrazňoval „špatné zacházení“ argentinské vlády s USA.

Je také zřejmé, že nová agentinská vláda bude obsahovat bývalé představitele velkých korporací. Ihned po svém svolení Macri prohlásil, že novým ministrem financí bude šéf centrální banky a představitel banky JP Morgan Afonso Prat-Gray, ministrem energetiky bývalý šéf těžařské společnosti Shell Argentina Juan Jose Aranguren a na pozici ministra zemědělství zamíří nejvyšší farmářský lobbista a kritik politik Fernandézů Ricardo Buryalem. 

Macri také po svém zvolení okamžitě oznámil, že jakmile bude v čele země, pokusí se vyloučit Venezuelu z obchodního jihoamerického bloku MERCOSUR kvůli „porušování lidských práv“ v zemi. Tato obvinění ale zmiňuje jen Americké Ministerstvo zahraničí, Human Rights Watch a venezuelská pravicová opozice. Další členové tohoto bloku tvrdí, že vyloučení země je nepravděpodobné.

Zdroje: Telesur, Huffington Post, Big News NetworkFortune
Foto: Big News Network

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články