Uniklé emaily odhalují, že americká vláda požádala Sony o pomoc při boji proti propagandě

Historka USA o loňském údajném severokorejském hackerském útoku na počítače společnosti Sony Pictures se hroutí s odhalením emailů mezi vrchními představiteli společnosti a činiteli americké vlády. Podle emailů, které zveřejnila WikiLeaks, byla společnost požádána o pomoc v boji proti islámské a ruské propagandě. Ředitel společnosti navíc večeřel s prezidentem Obamou a jeho manželkou Michelle.

Email od tajemníka Amerického Ministerstva zahraničí pro veřejnou diplomacii a veřejné záležitosti Richarda Stengela odhaluje, že se americká vláda zajímala o využití Sony a dalších obrovských konglomerací k boji proti propagandistickým zprávám Islámského státu. V jednom emailu Stengel řediteli Sony Pictures Michealu Lyntonovi napsal: „Rád jsem Vás včera viděl. Jak můžete vidět, je spousta výzev v boji proti pohádkám ISIL na Středním východě a ruským pohádkám ve střední a východní Evropě. V obou případech jsou v regionech miliony lidí, kteří dostávají zkreslenou verzi reality. A Americké Ministerstvo zahraničí s tím samo nemůže nic dělat. Abychom navázali na naší konverzaci, rád bych sdružil skupinu mediálních představitelů, kteří nám mohou pomoci odpovědět na obě výzvy. Jde o konverzaci o nápadech obsahu a produkci, o komerčních možnostech. Slibuji, že bude zajímavá, zábavná a vyplatí se,“ napsal.

Lynton následně odeslal seznam jmen, na kterém figuroval např. Andy Bird, předseda Walt Disney International, bývalý ředitel Turner Broadcasting Phil Kent, ředitel 21st Century Fox COO James Murdoch a Drew Guff, zakladatel soukromé investiční společnosti Siguler Guff.

Emaily naznačují, že to nebylo poprvé, kdy americké vláda požádala Sony, aby propagovala americké názory. V dalším emailu ve jménu americké velvyslankyně v Paříži je Lynton požádán, aby pomohl propagovat americkou agendu za mořem. „Začali jsme přemýšlet nad způsoby, jak vaše superstar mohou pomoci zdůraznit skvělou práci americké ambasády v Paříži. Rádi bychom zapojili tváře Sony do místních událostí, buď jako hosty nebo jako umělce, a rádi bychom využili jejich popularitu k propagaci prezidentských priorit a agendy za mořem,“ stojí v emailu.

Z emailů také vyplývá, že ředitel Sony Michael Lynton také osobně večeřel s prezidentem Barackem Obamou a jeho manželou Michelle. Pozvánku Lynton obdržel od Kristen Jarvisové, bývalé šéfky personálu Michelle Obamové. „ Prezident a první dáma jsou potěšeni, že se s k nim zítra večer připojíte k večeři,“ napsala. 

Všechny tyto emaily pochází z října a listopadu roku 2014. Údajný hackerský útok na počítače Sony Pictures nastal 24. listopadu stejného roku. Ačkoliv FBI jasně ukázala prstem na hackery ze Severní Koreje, experti tvrdí, že tohle tvrzení je mýlné. A uniklé emaily jim mohou dávat za pravdu.

Zdroj: Motheboard
Foto: Sony

Dále čtěte:

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články