Čubův plat rozšiřuje pavouka lobbingu za kanál D-O-L

Senátor za Stranu práv občanů (SPO) František Čuba se (údajně) kvůli svému zdraví už deset měsíců neukázal ani na jedné schůzi Senátu, čímž si vysloužil kritiku ze strany svých kolegů. Po tlaku veřejnosti oznámil, že se svého platu a senátorských náhrad vzdá, ale bude dále úřadovat ze své kanceláře ve Zlíně. To mu ale zákony neumožňují, takže se je rozhodl dát na dobročinné účely. A to nadaci miliardáře a krále hazardu Iva Valenty. Na tom by nebylo nic podivné, kdyby neměli něco společného – místo v pavoukovi lobbistické struktury připravovaného kanálu Dunaj-Odra-Labe.

I když se Valenta k projektu nijak zvlášť veřejně nepřihlásil, je zajímavé, že stojí mezi lidmi podporující celý projekt. Je dobrým přítelem miliardáře Zdeňka Zemka, který ve svém solárním byznysu zaměstnává manžele Drebitkovi (firma Josefa Drebitka, DOE Europe, chce stavět první část kanálu DOL v úseku Morava-Dunaj), poradce prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého a také známým zemědělského poradce prezidenta Františka Čuby. Pro lepší pochopení jsme vytvořili menší infografiku (pro zvětšení na obrázek klikněte).

Čuba je dlouholetým podporovatelem kanálu D-O-L. Stavět ho chtěl už za komunistického režimu pro Agrokombinát Slušovice. Za zmínku stojí článek Karla Tomana mladšího pro MF Dnes z dubna 2008 s názvem Kanál D-O-L. Past na Čubu, kde autor uvádí, jak se Čuba nechal zlobbovat inženýrem Jaroslavem Kubcem. Kubec pracuje pro firmu DOE Europe, pod jejím jménem vystupoval v reportáži České televize a sám ve jménu této firmy na hodonínské radnici zastával vybudování obřího překladiště pro lodě.

Hazardový král Ivo Valenta stojí uprostřed celé sítě a jako vždy se tváří velice nevinně a neutrálně. Na jeho vyjádření ohledně budování ekologicky velice škodlivého vodního koridoru se stále čeká. Jeho konexe mohou ale hrát velkou roli. Pavouk vztahů je zdá se daleko širší, nevztahuje se jen na megalomanskou myšlenku prezidenta Zemana a lobbistických manévrů Jaroslava Tvrdíka.

Ohledně kanálu D-O-L máme další zajímavé informace. Zůstaňte naladěni.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články