Potvrzeno: Tvrdík jedná za Ministerstvo průmyslu a obchodu

V Míčovně Pražského hradu se v absolutní tajnosti třetí červencový týden konalo zasedání Čínsko-českého centra pro spolupráci. Cílem tohoto „centra“ má být koordinace čínských projektů v rámci projektu Nové Hedvábné stezky. I když má být tento subjekt zakotven na zdejším ministerstvu průmyslu a obchodu, šéf tohoto rezortu přiznal, že výkonnou funkci za ministerstvo bude vykonávat Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce lobbisty Jaroslava Tvrdíka a čínská ambasáda v Praze.

Ministerstvo průmyslu a obchodu o vzniku takového subjektu vůbec neinformovalo. Otázkou je, jakou právní formu tento subjekt má, v rejstřících totiž není vůbec uveden a ministerstvo se brání, že nejde o vládní úřad. A už vůbec není zřejmé, kdo sedí v orgánech tohoto subjektu.

Velice podivné také je, že podle sinologa Martina Hály je existence takového subjektu zřejmá jen ze zprávy oficiální čínské agentury o projevu předsedy Sněmovny Jana Hamáčka na setkání s představiteli Mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny v Bukurešti krátce před pražským fórem.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Havlíček Radiožurnálu napsal: „Jedná se o Čínsko-české centrum pro spolupráci v rámci NDRC (Národní komise pro reformy a rozvoj), což je v čínské hierarchii nadresortní orgán, který má na starosti implementaci projektu Pás a Stezka. Smyslem centra je podporovat vzájemnou informovanost o projektech česko-čínské spolupráce a monitorovat jejich realizaci. Fungovat bude tak, že budou výroční zasedání a případné konference k jednotlivým oblastem spolupráce.“

Na takové odpovědi by nebylo nic zvláštního, kdyby Havlíček dále neuvedl, kdo za subjekt jedná za českou stranu:

„Centrum není novým úřadem," odmítl v SMS ministr. „Je zřízeno v rámci struktury čínské NDRC a MPO (ministerstvo průmyslu a obchodu, pozn. red.) je spolupracující subjekt na české straně.“

Na propojení centra s NDRC a českým ministerstvem průmyslu a obchodu upozorňuje ve svém textu také sinolog Hála. „Na čínské straně je partnerem Centra Celostátní komise pro rozvoj a reformy (NDRC, Fa Kaj Wej 发改委), dříve známá jako Státní plánovací komise,“ uvádí.

„Na české straně je to ministerstvo průmyslu a obchodu, které však deleguje výkonné funkce na Tvrdíkovu (Jaroslav Tvrdík, pozn.red.) Smíšenou česko-čínskou komoru ve spolupráci s čínským velvyslanectvím.“

Havlíček přiznal, že rozhodovací funkce za českou stranu MPO udělilo lobbistovi Jaroslavu Tvrdíkovi a podivné nadnárodní firmě CEFC a čínskému velvyslanectví. To znamená, že na čínské straně máme Centrum Celostátní komise pro rozvoj a reformy a na české Ministerstvo průmyslu a obchodu, které předalo výkonné funkce pro-čínskému lobbistickému subjektu a čínskému velvyslanectví.  A aby nebylo kontroverze málo, vše je pod stálým dohledem Pražského hradu, kde se Tvrdík silně ukotvil.

Zdroje: Sinopsis, Radiožurnál
Foto: Wikimedia/Hypertornado

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články