David Cameron možná ukrývá v offshorech víc, než tvrdí

Po třech dnes vyhýbavých odpovědí a zapírání britský premiér David Cameron přiznal, že vlastnil 30 tisícový podíl ve firmě jeho zesnulého otce, které pomohla zřídit panamská Mossack Fonseca na Bahamách. Cameron sice tvrdil, že podíly se svou manželkou Samanthou koupil v roce 1997, když byli Toryové sesazeni z moci, a v roce 2010 je prodali, když se stal premiérem, jenže čím dál více nepopulárnějšímu premiérovi málokdo věří. Cameronův problém může být ještě daleko horší, protože ukrytých peněz v offshorech může stále mít ve skutečnosti daleko víc, jak uvádí investigativní novinář Wayne Madsen.

Wayne Madsen na svých webových stránkách s odkazem na své zdroje v Konzervativní straně uvedl, že Cameron měl ve skutečnosti na offshoreových účtech minimálně 2 miliony liber, které dostal v rámci dohody se společností JR Central, dceřinky japonské železniční společnosti Japanese Railways, dle které měl zajistit lukrativní kontrakt na vysokorychlostní britský železniční systém.

Podle Madsena nebyl Cameron jediným uplaceným: „Pro zajištění kontraktu firma v roce 2015 rozdávala úplatky po celém britském politickém spektru. Kromě 2 milionů liber pro Camerona, 1 milion poputoval šéfovi kabinetu Siru Jeremymu Heywoodovi, bývalému lídrovi Liberální demokratické strany a vicepremiérovi Camerona Nicku Cleggovi z koalice Konzervativců, Liberálů a Demokratů, která přežila až do roku 2015, a 1 milion dostal Ed Miliband, bývalý šéf Labouristů," uvedl. Kromě vyplácení jednotlivých osob miliony liber měly dostat také velké politické strany – Konzervativci 25 milionů liber, Labouristé 10 milionů liber a Liberální demokraté 10 milionů liber.

„Celý balík v hodnotě 50 milionů liber byl zaplacen přes Nomura Bank v Tokyu. Zdroje z britských zpravodajských služeb nicméně uvádějí, že CIA pohyb peněz zaznamenala. Na základě hlášení agentů CIA v Londýně političtí lídři Toryů, kteří upřednostňují britský odchod z Evropské unie, japonské peníze našli na účtu strany. Tito protievropští politici také zjistili, že Cameron pro JR Central zařídil jisté výhody, když byl po porážce Liberálních demokratů a proevropských partnerů donucen uspořádat referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Před volbami Cameron a Heywood souhlasili, že žádné referendum nebude,“ pokračuje.

Nejenže podle Madsena 2 miliony liber Cameron ukryl v offshoreových účtech, celý skandál s Panama Papers ohrožuje jeho manželství. Madsen také uvedl, že celá záležitost rozhádala manželský pár a rozvod je nevyhnutelný.

Aby Cameron uklidnil emoce naštvaných voličů, jako první premiér v historii země zveřejnil svá daňové přiznání, která kromě převodu dědické daně samozřejmě nic zvláštního nevykazují. Moc mu ani nenahrává fakt, že v roce 2013 sám lobboval za to, aby offshoreové trusty byly odstraněny z transparenčních zákonů Evropské unie.

Zdroje: Wayne Madsen Report, The Canary
Foto: Flickr/UK In Italy

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články